Vágólapra másolva!
Mi történt James Dean, Andy Warhol, Jimi Hendrix és más hírességek életének utolsó napján és perceiben.
Vágólapra másolva!

Jean Cocteau

"1955. szeptember 30-án egy ezüstszínű Porsche száguld a 466-os műúton. A volánnál James Dean ül. A színész alig két nappal korábban fejezte be harmadik filmje, az 'Óriás' forgatását. Mindössze 24 éves. 5 óra 59 perckor a Porsche a 41-es út kereszteződésénél belerohan egy Fordba. Megszületik a legenda."

"New York, 1987. február 22. Andy Warhol, a világ egyik leghíresebb festője, a "pop pápája", a manhattani éjszakai élet egyik ismert alakja, magányosan meghal egy kórházi szobában."

"1970. szeptember 19-én, szombaton szinte minden brit napilap szalagcímben hozta: meghalt James Marshall Hendrix rockénekes, azaz Jimi Hendrix. Mindössze 27 éves volt. A halál hivatalos oka: túladagolás."

"Párizs, 1971. július 9. A hírügynökségek világgá röpítik a hírt: James Douglas Morrison, a Doors együttes énekese hat nappal korábban, július 3-án, 27 éves korában szívroham következtében meghalt."

Ernest Hemingway

Edith Piaf 1963. október 11-ének reggelén meghalt. Franciaország lesújtva vette tudomásul egyik legnagyobb énekescsillagának halálhírét. A halálhír hallatán Jean Cocteau a következőket mondta: "Mély szomorúság tölt el, nagyszerű barát volt." Két órával később a költő, aki tüdőembóliában szenvedett, szintén elhunyt."

"A francia divatvilág 'nagyasszonya', Gabrielle Chanel, akit mindenki Coco néven ismert, még 88 évesen is életteli, fáradhatatlan nő volt. Ám 1971. január 10-én bekövetkezett halála után a Chanel divatház gyors hanyatlásnak indult."

Ezekkel a bevezető mondatokkal kezdődnek Az utolsó nap című francia dokumentumfilm-sorozat egyes részei. A sorozat századunk 24 hírességének utolsó napjait és óráit eleveníti fel, s közben rövid, villanásszerű áttekintést nyújt egy-egy életútról. Az első hat epizódban a néző James Dean, Andy Warhol, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Edith Piaf és Jean Cocteau halálának körülményeivel ismerkedhet meg.

A műfaj egy kissé bulvársajtó ízű: barátok, szemtanúk olykor a "végső" helyszíneken idézik fel az elhunyt alakját, s persze a rendőrségi-orvosszakértői vélemények sem hiányozhatnak... Mindezek ellenére a rendező, Arnaud Hamelin ügyesen egyensúlyoz a szenzációhajhász dramaturgia és az események tényszerű bemutatása között.

A filmsorozat természetesen nem nélkülözi a kultikus felhangokat - sőt, mintha alapvetően kultikus indíttatású lenne -, de nem is tehet másként, ha olyan emberekre emlékezik, akik már életükben "legendává" váltak. Így, a XXI. század elejéről visszatekintve azonban e "fekete sorozat" már nem csupán megrázó napihírek gyűjteménye, hanem maga a történelem: pontosabban széljegyzetek sora a XX. század történelméhez.

De lehet-e rekonstruálni egy életet egy dokumentumfilmben? És egyáltalán: mit lehet elmondani egy életről negyed órában? A "nagy történet" helyett marad a narrátor tényközlő szövege, a rövid visszaemlékezések, a sokszor megrázó interjú- és filmrészletek, az ismert és kevésbé ismert fényképek sora. És természetesen az "utolsó nap" eseményeinek kronológiája.
Bemutató: december 4-én keddenként 18:30
Ismétlés: december 8-án szombatonként 12:10 és december 10-én hétfőnként 17:30

Spektrum TV