Japánban havonta 2000 vállalat megy csődbe

Vágólapra másolva!
Japánban a csődök száma novemberben elérte a világháború utáni időszak ötödik legmagasabb szintjét, és a helyzet még rosszabbodik, mert a bankok mind szigorúbban bánnak az adósokkal, miközben a befektetők szabadulni igyekeznek a bajba jutott cégek részvényeitől.
Vágólapra másolva!

A vállalati csődök száma 10 százalékkal nőtt novemberben tavaly novemberhez képest. Novemberben 1851 cég jelentett csődöt, ami a második világháború óta a legmagasabb novemberi adat - adta hírül a Teikoku Databank kutatóintézet. Az októberi adat 1911, ami a háború óta a harmadik legnagyobb szám.

A tönkrement vállalatok összes hátrahagyott adóssága szintén növekedett novemberben, 1,88 billió yen (14,92 milliárd dollár) volt, 53,9 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ehhez nagyban hozzájárult a Taisei and Marine biztosítótársaság és a Niigata műszaki nagyvállalat bukása, és hatalmas tartozásaik. Két másik cég, az Ergotech és a Nanaboshi is tönkrement novemberben, ami ezáltal az első olyan hónap lett, amikor négy, tőzsdére bevezetett vállalat is megbukott - 2001-ben ezzel együtt már tizenkettő.

Az Aoki középméretű japán vállalkozás decemberi csődje újabb piaci aggodalmakat kelt a kisebb cégek életképességét illetően, illetve, hogy a japán bankok hamarosan nem lesznek képesek kisegíteni őket. A bukások sorozatának tehát még nincs vége - mondták elemzők.

A japán tőkepiaci felügyelet, a pénzügyi szolgáltatások ügynöksége arra szólítja a bankokat, hogy a kockázatos adósok miatt növeljék a tartalékolást, ám ez egyszersmind figyelmeztetés a piacnak, hogy a hitelforrások mindinkább elapadnak a rossz adósok számára. Ha megvan a fedezet, többé semmi sem ösztönzi a bankokat a kockázatos adósok megsegítésére - mondják elemzők. Az ilyen cégek részvényei gyorsan összeomlanak, ami közelebb visz a csődhöz.

Azokra a részvénytársaságokra, amelyeknek részvényárai alacsonyak, 100 jen alatt vannak, szeptember óta, a Mycal Corp.-höz hasonló látványos bukások óta, növekvő nyomás nehezedik. Újabban a bankrészvények olcsóbbodása is felgyorsult, mivel a spekulánsok mellett az intézményi befektetők is eladják bankrészvényeiket, feltételezvén, hogy a bankok meg fogják szakítani vállalati ügyfeleikkel a kapcsolatot.

A novemberi esetek közül 1419-nél, azaz 76,7 százalékban a gazdaság elhúzódó gyengülése okozta a fizetésképtelenséget - mondja a Teikoku Databankban. A novemberi csődökkel együtt 2001-ben már 17 936 eset volt - ez a világháború óta a harmadik egészéves rekord. A hátrahagyott adósság pedig mintegy 14,65 billió yen, ami a tavalyi után a második legmagasabb.

Elemzők szerint a tönkrement vállalatok száma jövőre húszezer fölé emelkedhet - megközelítheti, sőt meghaladhatja a háború utáni időszak 20 841-es rekordját 1984-ben. 2001 hátralévő részében, illetve jövőre a Teikoku szerint az építőipar, a szállítmányozás és a kiskereskedelem van a legnagyobb veszélyben.

(MTI)

Korábban:

Súlyos recesszió Japánban
(2001. december 7.)

Újabb mélyponton a japán gazdaság
(2001. november 29.)