Iraki rendezés: az USA-nak csak az ENSZ határozatai kellenek

Vágólapra másolva!
Noha kedden George Bush amerikai elnök még azt mondta, az ENSZ-nek alapvető szerepe lesz az iraki rendezésben, külügyminisztere csütörtökön egyértelművé tette, hogy a nemzetközi szervezetnek csupán humanitárius feladatokat szánnak. Colin Powell közölte: az ENSZ-re az iraki politikai rendezésben nem számítanak, csak határozataira van szükségük. Ugyanakkor az ENSZ tagállamainak többsége - még a leghűségesebb szövetséges Nagy-Britannia is - a szervezetre bízná az ország politikai rendezését, ám az USA hajthatatlan, szerdán már megérkezett Irakba az iraki átmeneti közigazgatást megszervező amerikai hivatalnokok első csapata.
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldalahttp://www.origo.hu/irakFriss hírek az iraki válságról SMS-ben/o-mobil/hirek/20030319friss.htmlBagdadi térképhttp://javascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep_bagdad/terkep.html', 530, 510)

Noha több állam is amellett van, hogy a Huszein-rezsim utáni Irakban az ENSZ égisze alatt szervezzék meg az ideiglenes közigazgatást, az USA ezt a szerepet magának akarja megtartani. Hiába győzködte George Bush amerikai elnököt leghűbb szövetségese, Tony Blair brit miniszterelnök keddi belfasti csúcstalálkozójukon az ENSZ szerepének fontosságáról, az USA szerdán már a térségbe küldte hivatalnokait, akiknek feladata a humanitárius segítségnyújtás és az iraki újjáépítés megszervezése, valamint egy átmeneti kormány felállításának előkészítése lesz.

Colin Powell amerikai külügyminiszter a The Los Angeles Times napilapnak azt mondta, hogy Washington döntő szerepre tart igényt az iraki politikai átmenetben, az ENSZ-nek inkább a humanitárius segélyezésben és az újjáépítésben biztosítanának lehetőséget. Ennek ellenére az USA szeretné, ha tevékenységének Powell szerint egy vagy akár több ENSZ-határozat is hátteret biztosítana. "Szükségünk lesz egy határozatra a hatalomról, egy határozatra ahhoz, hogy adott pillanatban elkezdhessük az olajeladásokat és hogy a humanitárius segélyezés folytatódjon az "olajat élelmiszerért" program keretében" - közölte a külügyminiszter, aki kijelentette azt is, hogy Washington fenntartja magának a jogot, hogy az átmeneti kormányba kerülő iraki vezetőket ő válassza ki.

Nehéz dolga lesz az átmeneti kormányzatnak

Az amerikai tervek három - déli, középső és északi - közigazgatási egységre osztják Irakot. Az átmeneti közigazgatás leendő vezetője Jay Gardner nyugdíjas amerikai tábornok lesz, vezérkara épphogy megkezdte működését Dél-Irakban.

Gardner csapatának, az Újjáépítési és Humanitárius Támogató Irodának (Office for Reconstruction and Humanitarian Assistance - ORHA) első munkatársai Umm Kaszr kikötőjében léptek iraki földre. Szóvivőjük szerint az legelső dolguk a segélyszállítmányok eljuttatása az irakiakhoz lesz. Az Egyesült Államok kormányhivatalaiból toborzott 30 hivatalnok Irak déli zónájában tevékenykedik majd, feladatuk humanitárius segítségnyújtás, az iraki újjáépítés megszervezése és egy átmeneti kormány felállításának előkészítése lesz.

Tevékenységük során várhatóan komoly akadályokkal kell majd megküzdeniük. A városokban fosztogatók és az őket meglincselni akaró tömegek garázdálkodnak. A szövetséges katonai akciók és a fosztogatók elsősorban a kormányzati épületeket pusztították, így jelentős problémát okozhat, hogy megfelelő központot találjanak az irodák számára. Nem lesznek segítségükre a nemzetközi segélyszervezetek sem, amelyek túlságosan is bizonytalannak ítélik az iraki helyzetet ahhoz, hogy oda merjék küldeni munkatársaikat.

Nagyobb problémát okoz az, hogy - a koszovói és afganisztáni tapasztalatok alapján - roppant nehéz megbízható, helyi munkatársakat találni, akik segítségükre lennének az irodákat várhatóan megostromló tömegekkel való munkában. Azokról, akik úgy tűnnek, hogy megfelelő képességekkel rendelkeznek, a legtöbb esetben kiderül, hogy jó kapcsolatban álltak a korábbi rendszerrel, és szinte alkalmazásuk pillanatában elkezdik titokban eladni a berendezést, vagy megpróbálják bebiztosítani, hogy csak rokonaikat alkalmazzák.

A legnagyobb nehézséget azonban annak elkerülése jelenti majd, hogy egy hódító hatalom képviselőiként tekintsenek rájuk a helyiek. A Gardner vezette ideiglenes igazgatás a tervek szerint 90 napig működik majd, ám ez az időtartam várhatóan szűkös lesz.