Egy kategóriában a fű és a heroin

Vágólapra másolva!
A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet elnöke szerint a jelenlegi drogtörvény továbbra is a fogyasztót bünteti, és nem tesz különbséget a drogok között. Dénes Balázst elsősorban a drogtémáról, de más, szabadságjogokkal kapcsolatos ügyekről is kérdezték az [origo] Társalgójában.
Vágólapra másolva!
Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Mesélnél a szervezetről, aminek az elnöke lettél? (cool)
- A TASZ 1994-ben alakult nonprofit emberi jogi szervezet. Betegjogokkal, drogpolitikával, adatvédelemmel, információszabadsággal, politikai szabadságjogokkal foglalkozik.

Minek köszönhető, hogy megalakult a TASZ? Nem voltak ilyen szervezetek azelőtt, vagy ez állami ötlet volt, hogy kell egy ilyen egyesítő szervezet? (jean_luc86)
- Az államnak semmi köze nincs a TASZ-hoz, olyannyira, hogy állami pénzt egyáltalán nem fogadunk el, ilyen forrásokra nem is pályázunk. 1994-ben az akkori alapítók úgy gondolták, hogy a fiatal demokráciának kifejezetten jót tenne, ha az államot folyamatosan figyelő és az esetleges jogsértések esetén jelezni képes szervezetet hoznának létre. A minta az amerikai ACLU (www.aclu.org) volt, ez az USA-ban működő legnagyobb emberi jogi szervezet.

Mi az, hogy szabadságjog? Mikből áll? (CaribiC)
- A szabadságjogok azok az alapvető, minden embert egyformán megillető jogok, melyek lehetővé teszik, hogy ki-ki szabadon eldönthesse, kivel, hol, miként kíván élni; kire akar szavazni; milyen véleménye van; vagy egyáltalán elmondja-e a véleményét.

Hogyan mérhető a TASZ eredményessége például a gyülekezési jog terén? (Bumbleroot)
- Bár egy advocacyval (közérdekű ügyben való lobbizás) foglalkozó jogvédő szervezet eredményességét tényleg nehéz mérni, gyülekezési jog terén azért vannak konkrétumok. Például az elmúlt másfél évben többször is felmerült a politikusok részéről, hogy szigorítsanak a gyülekezési jogon, mi ez ellen mindig tiltakoztunk, és talán részben a mi sikerünk is, hogy a szigorításokra végül nem került sor.

A szervezet mit tehet, hogyan "büntethet" egy politikust vagy pártot, ha az az emberi jogok ellen vét? (Sonic_)
- A jogvédő szervezetek egyik legfőbb eszköze a nyilvánosság minél szélesebb körű tájékoztatása. Mi ezt a média számára eljuttatott információkkal, általunk publikált cikkekkel és a honlapunkkal valósítjuk meg. Ha pedig egy politikus eljut az elfogadhatatlanság szintjére, követelhetjük a távozását, aminek vagy eleget tesznek, vagy nem. A lényeg, hogy legyen valaki vagy valakik, akik folyamatosan figyelnek, és számon tartják, hogy a hatalmon lévők milyen jogsértéseket követnek el.

A TASZ weboldalán olvastam, hogy tagokat, adományokat vártok - szerinted ki áldoz manapság ilyesmire? (zelda7)
- Magyarország EU-taggá válásával az emberi jogokkal foglalkozó civil szervezetek új kihívások elé kerültek, hiszen azok a nagy külföldi magánalapítványok, amelyek a rendszerváltás után emberi jogokat támogattak a régiónkban, szép lassan más területekre helyezik át tevékenységüket. Ezért nekünk is új támogatók után kell néznünk. Nem tömegmozgalmat építünk, néhány ezer vagy akár néhány száz olyan emberre van szükségünk, aki egyetért céljainkkal, és felismeri azt, hogy miért fontos, hogy az államot kontroll alatt tartani tudó, felkészült jogászokkal dolgozó, az állami forrásokból nem kérő jogvédő szervezetek is létezzenek. De számítunk azok támogatására is, akik a fenti magasztos célból nem kérnek, egyszerűen csak az fontos nekik, hogy például drogtémában jelenjenek meg olyan cikkek, kiadványok, melyek a TASZ-t jellemzik. Vagy hogy például legyen egy olyan szervezet, amely ki mer állni és ki meri jelenteni, hogy az Alkotmánybíróság decemberi határozata egyszerűen botrányos volt.