Szerelembe esni három perc alatt

Vágólapra másolva!
Új eredmények születtek arról, hogy mi befolyásolja leginkább a személyes vonzalom kialakulását akkor, ha nincs sok idő dönteni. A "gyorsrandikon" gyűjtött adatok szerint akár pár másodperc is elég, hogy eldöntsük, kivel szeretnénk újra találkozni, s a döntést ilyenkor a szokásostól eltérő tényezők befolyásolják.
Vágólapra másolva!

Úgy tűnik, elég hamar kiválasztjuk azt, aki tetszik nekünk - állítják a Pennsylvaniai Egyetem evolúciós pszichológiával foglalkozó kutatói. Olyan férfiakat és nőket vizsgáltak, akik a társkeresésnek egy viszonylag új formáját, a gyorsrandit választották. Ilyenkor mindössze néhány perc áll rendelkezésre ahhoz, hogy kiválasszuk azt, aki a leginkább szimpatikus nekünk. A vizsgálatból az eddigieknél talán hitelesebb képet kaptak arról, miként viselkednek az emberek azokban a helyzetekben, amikor egy idegennel randevúznak. A több mint tízezer résztvevő adatait feldolgozó kutatás részleteiről az Evolution and Human Behavior nevű szaklap közöl beszámolót.

Gyors döntések

"Néhányan azt állítják, határozott elképzelésük van róla, milyen párt szeretnének, aztán kiválasztanak egy másmilyen tulajdonságokkal rendelkező embert. Mások nem igazán tudják, pontosan milyen személy az, akire vágynak. Az adataink viszont azt sugallják, hogy bármint történjék is, az emberek mindjárt tudni fogják, ha találkoznak vele" - mondta Robert Kurzban, az egyetem pszichológia tanszékének professzora. "Az emberek általában tisztában vannak saját értékeikkel, így aztán többnyire nem okoz nehézséget nekik, hogy akár néhány perc alatt is megítéljék, ki az, aki szóba jöhet, mint lehetséges partner."

A kutatások alapjául szolgáló gyorsrandikon huszonöt férfi és huszonöt nő beszélgetett egymással, minden párosításban három-három percet. A találkák végén az összes résztvevő beszámolt róla, hogy kik azok, akikkel szívesen találkozna megint. Összegyűjtötték a jelentkezők személyes adatait is (például életkor, magasság, végzettség, jövedelem, alkoholfogyasztás, dohányzás stb.). A résztvevőket arról is megkérdezték, mit gondolnak saját vonzerejükről és szexuális kisugárzásukról.

"Annak ellenére, hogy csak három perc állt rendelkezésre, a legtöbben hamar döntöttek, olyan információk alapján, amit feltehetően már az első három másodperc alatt megszereztek partnerükről" - állítja Kurzban. "Némileg meglepően hat, hogy néhány fontosnak hitt tényező, mint például a jövedelem vagy a végzettség nemigen befolyásolta az emberek döntését." A pszichológia gyakran olyan tranzakciókként írja le az emberi kapcsolatokat, amelyben a megfelelő partner kiválasztását olyan tényezők befolyásolják a leginkább, mint a hatalom vagy a pénz. Kurzban szerint viszont olyan helyzetekben, amikor az emberek hirtelen szembetalálkoznak egy idegennel, az anyagias megfontolások nem jutnak túl nagy szerephez a személyes vonzalom kialakulásában.

Hitelesebb adatok

A gyorsrandi olyan egyedi lehetőséget biztosított a kutatók számára, amilyen ritkán adódik egy előre megtervezett kísérlet során. Lehetővé tette annak a módszeres megfigyelését, hogy miként viselkednek valójában az emberek a párválasztás során. Ezek az eredmények sokkal értékesebbek azoknál az adatoknál, amelyeket kérdőíves módszerrel kaphatunk, mivel a személyes beszámolóknál sokkal inkább fedik a valóságot.

Sokakat ért már csalódás olyankor, amikor olyasvalakivel randevúztak, akit csak az adatai alapján ítéltek szimpatikusnak. A rövid, de személyes találkozások alkalmával az emberek sokkal inkább követik ösztönös megérzéseiket és vágyaikat. A társkeresésnek ez a gyors formája természetesen nem feltétlenül reprezentálja azt, ahogyan az emberek a való életben viselkednek, az eredmények azonban sok mindent elárulnak arról, miként ismerkednek egymással.

Illyés András