Marcinkiewicz alakíthat kormányt Lengyelországban

Vágólapra másolva!
Kazimierz Marcinkiewiczet bízta meg kormányalakítással szerdán Aleksander Kwasniewski lengyel köztársasági elnök az újonnan megválasztott lengyel parlament első ülését követően, miután benyújtotta lemondását Marek Belka szociáldemokrata kormánya.
Vágólapra másolva!

Marcinkiewicz - akinek konzervatív Jog és Igazságosság (PiS) pártja nyerte a szeptember 25-i lengyelországi parlamenti választásokat az eddig kormányzó Baloldali Demokratikus Szövetséggel szemben - két hetet kapott arra, hogy megalakítsa kormányát és elnyerje számára a törvényhozás bizalmát. Marcinkiewicz jelenleg tárgyalásban áll az üzleti körökhöz közel álló, liberális jobbközép irányzatú Polgári Platform (PO) vezetőivel a kormánykoalíció megalakításáról.

A megbízott kormányfő, a Szolidaritás egykori tagja, 1992-93-ban oktatási miniszterhelyettes volt, majd 1999-2000-ben Jerzy Buzek jobboldali kormányfő kabinetfőnökeként szolgált. Nyolc éve parlamenti képviselő, az előző törvénykezési ciklusban a privatizációkat felügyelő kincstárügyi bizottság vezetője volt.

Aleksander Kwasniewski államfő elfogadta a Belka-kormány távozási szándékát, egyben megbízta a testületet, hogy az új kormány létrejöttéig intézze a folyamatban lévő ügyeket. Marcinkiewicz már korábban bejelentette, hogy nem lesz ott a Nagy-Britanniában még e hónapban tartandó európai uniós csúcson, amelyen az unió tavaly csatlakozó tíz országának legnagyobbikát, Lengyelországot a leköszönő kormányfő, a szociáldemokrata Marek Belka képviseli.

Az új összetételű parlament alsóháza, azaz a szejm a választások óta szerdán ült össze először. Miután a képviselők letették a hivatali esküt és meghallgatták a távozó kormány bejelentését lemondásáról, az ülést október 26-ig elnapolták, mert egyelőre nem tudtak megállapodni az alsóház új elnökének a személyéről.

A PiS és a PO egyelőre még egymás vetélytársai is, mert Lengyelországban az elnökválasztás második fordulóját vasárnap rendezik meg, és azon a két párt jelöltje, a Pis részéről Lech Kaczynski, a PO képviseletében pedig Donald Tusk mérkőzik meg a legmagasabb közjogi méltóság címének elnyeréséért.

A parlamenti választásokon a konzervatív katolikus PiS a szavazatok 26,99 százalékát, a PO pedig 24,14 százalékát szerezte meg. Így a két párt a 460 tagú szejmben együttesen 288 mandátumhoz jutott.