A cukorbetegség okai és következményei

Vágólapra másolva!
Az orvosi statisztikák szerint a cukorbaj vagy cukorbetegség (magyarosan írott orvosi nevén diabétesz mellitusz) népbetegség, amelynek 1-es típusú (inzulintól függő) és 2-es típusú (inzulintól nem függő) válfaját különböztetik meg.
Vágólapra másolva!

Mindkettőre a vércukorszint kóros emelkedése jellemző, s az, hogy nem megfelelő kezelés esetén többé-kevésbé súlyos szövődményei támadhatnak. A két betegségtípus okai alapvetően, míg a következményei kisebb mértékben térnek el egymástól. Mi a két betegségtípus jellegzetessége, miképp ismerhetők fel, s milyen módon kezelik őket? Erről beszélgettünk dr. Jermendy György professzorral, a Fővárosi Önkormányzat Bajcsy-Zsilinszky Kórházának III. számú belgyógyászati osztályát vezető főorvossal, a Magyar Diabétesz Társaság elnökével.

Mielőtt a cukorbetegség két típusáról esne szó, nézzük: mire való a vércukor, s mekkora a vérben mérhető töménysége?
- A vérben levő cukornak - szőlőcukornak (glükóznak) - az a biológiai feladata, hogy a sejteket hasznosítható energiaforrással lássa el. Töménységét nagyon bonyolult szabályozórendszer tartja rendesen 6 millimól/liter alatti értéken. Nemzetközileg (egyebek között az Egészségügyi Világszervezet által) elfogadott útmutatók alapján cukorbetegségről akkor beszélünk, ha e szabályozórendszer működésében zavar támad, s a vércukor mennyisége éhomi állapotban (azaz tizenkét órával az utolsó étkezés után) egymást követő két mérés alkalmával meghaladja a 7 millimól/liter értéket.

1-es típusú cukorbetegség akkor támad, ha tönkremennek a hasnyálmirigy úgynevezett Langerhans-szigeteinek inzulint elválasztó béta-sejtjei, mert ilyenkor hiányzik ez a hormon a szervezetből. 2-es típusú cukorbetegség esetén elválasztódik ugyan inzulin, de nem tudja kifejteni hatását a célsejteken, ekképp azok nem veszik fel a cukrot a vérből (ezt inzulinrezisztenciának nevezzük), így magas marad a vércukor szintje. Ha a vércukortartalom nagymérvű, akkor a vese által kiválasztott cukor megjelenik a kiürülő vizeletben is.

A hasnyálmirigy helye és részei

A hasnyálmirigy helye és részei

A vércukorszint szabályozásában azonban nem csak az inzulin vesz részt.
- Részese - egyebek között - a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek alfa-sejtjeiből elválasztódó glukagon nevű hormon is, amely az inzulinnal ellentétben növeli a vércukortartalmat.

Jó ideje ismeretes, hogy az 1-es típusú cukorbetegség autoimmun eredetű, vagyis azért alakul ki, mert a szervezet védekezési rendszere saját sejtekre támad rá.
- Bár az okát még nem tisztázták, azt kimutatták, hogy az inzulinelválasztó béta-sejtek valamiért "idegen"-né, "ellenség"-gé válnak a védekezési rendszer számára, s az elpusztítja őket. Ez általában néhány nap alatt bekövetkezik, olykor azonban hetekig vagy évekig elhúzódik. A betegség 2-es típusú válfaja azonban nem autoimmun kórforma.

Az utóbbi cukorbetegség-típust mi idézi elő?
- A legfontosabb ok a testsúlyfelesleg, az elhízás, illetve az ennek alapján kialakuló inzulinrezisztencia. A kialakulásban azonban örökletes tényezők is szerepet játszanak. Az inzulinrezisztencia mellett a kórfejlődés során a béta-sejtek funkciózavara, a csökkenő inzulinelválasztás is megjelenik.

Az inzulin szerkezetének megjelenítése

Az inzulin szerkezetének megjelenítése

A betegség két válfaja nem egyformán gyakori.


A cukorbetegség örökletes hátterét egyébként rengetegen kutatják, de egyelőre nem születtek igazán hasznosítható eredmények (nem véletlenül mondogatják, hogy a cukorbetegség örökletessége a genetikával foglalkozó kutatók rémálma). Ennek valószínűleg az az oka, hogy a betegség sokgénes természetű, következésképp sok helyen következhet be "hiba". Zavar támadhat a bélben a szőlőcukor felszívódásában és a máj glükózszintézisében, valamint a sejtek feszínén levő inzulinreceptorok szerkezetében és működésében, hogy csak néhány példát említsek.

Mit tudnak felelni a cukorbeteg szülőnek arra a kérdésére, hogy: a gyermekem is cukorbeteg lesz-e?
- Azt szoktuk mondani, hogy statisztikailag valamivel nagyobb esélye van erre, mint az olyan családba születő gyermeknek, akinek nincsenek cukorbeteg vérrokonai. Nem törvényszerű tehát, hogy a gyermek is cukorbeteg lesz. Arra azonban nagyon ügyelnie kell a szülőnek, hogy a gyermeke ne hízzon el, mert az is hajlamosító tényező. Étkezzen egészségesen és mértékletesen, és sokat mozogjon.

Dr. P. T.
Élet és tudomány