50 terabájt adat férhet a proteines DVD-re

Vágólapra másolva!
Egy indiai származású amerikai tudós speciális optikai lemezek kifejlesztésén dolgozik: az újfajta DVD-k felületén baktériumfehérjék tárolnák az információkat.
Vágólapra másolva!

A bostoni Hardvard Medical School professzora, V. Renugopalakrishnan elgondolása szerint az újfajta DVD-k felületét genetikailag módosított baktériumfehérjék borítanák. Ezek ugyanis fényérzékenyek, s a fényt elraktározzák, hogy később energiává alakítsák át. Bár a néhány nanométeres méretű proteinek alapból csak néhány órán vagy napon át tárolják a fényt, a professzor munkatársaival úgy módosította ezek DNS-ét, hogy ez a képesség több évre módosuljon.

A megoldás akár ötven terabájt (azaz mintegy 50 ezer gigabájt) adat tárolását is lehetővé teszi - a jelenleg használatos hagyományos lemezek - melyeken egy filmszerű anyagba égetik be lézerrel az datokat - legfeljebb 8,5 gigabájtnyi, a mostanság megjelenő új generációs típusok pedig csak legfeljebb 50 gigabájtot tudnak raktározni.

A professzor szerint a baktériumfehérjés lemezek óriási adattároló kapacitásuknak köszönhetően a későbbiekben akár a hagyományos merevlemezeket is kiválthatják. Renugopalakrishnan professzor elmondása szerint már az újfajta DVD-k első típusain is legalább hússzor annyi adatot lehet majd eltárolni, mint például a manapság legmodernebbnek tartott Blu-ray lemezen. A megoldás azonban várhatóan nem a közeli jövőben fog megjelenni a boltokban kapható termékekben, a fejlesztők ugyanis egyelőre még nem találtak megoldást arra, hogy miként lehetne írni/olvasni az adatokat a speciális lemezről.

A baktériumfehérjén alapuló adattárolási megoldás ugyanakkor egy nem szokványos problémát is felvet: segítségével például hatalmas adatbázisokat is könnyen el lopni egy ilyen technológiát használó eszközzel.