Nem szabad diszkriminálni a dohányosokat

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió állásfoglalása szerint nem számít diszkriminációnak a dohányosok kizárása az álláspályázatokról - nyilatkozta néhány napja a Bizottság több tisztviselője. Azóta pontosítottak: ellenzik a diszkrimináció minden formáját, de az EU-jogszabályok nem terjednek ki a dohányosok hátrányos megkülönböztetésére, hanem nemzeti hatáskörbe tartoznak. A magyar szakértők figyelmeztetik a munkaadókat: csak a füstölésre hivatkozva jogilag és kommunikációs szempontból is aggályos valakit kizárni a pályázók sorából.
Vágólapra másolva!

Nem ellentétes az Európai Uniónak az emberi jogok tiszteletben tartására vonatkozó szabályozásával az, hogy a vállalatok az álláshirdetésnél kikötik: dohányost nem vesznek fel - jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője a napokban. Ezzel megerősítette az Európai Bizottság szociális és munkaügyi biztosának Vladimir Spidlának azon állásfoglalását, amely szerint az állások betöltésénél nem szabad megkülönböztetést tenni a származás, a kor, a vallás, a szexuális beállítottság, vagy a fogyatékosság szempontjából, a dohányzás azonban nem tartozik ebbe a kategóriába. Az Európai Bizottság később pontosította tisztviselőinek nyilatkozatait, melyben hangsúlyozta, az EU-jogszabályok nem terjednek ki a dohányosok hátrányos megkülönböztetésére, hanem tagállami hatáskörbe tartozik (lásd kerestes írásunkat).

A magyar állami hatóság diszkriminációként kezeli

Magyarországon az Egyenlő Bánásmód Hatóság továbbra is diszkriminációként kezeli a helyzetet. A hazai munkáltatóknak tehát nem árt vigyázniuk az ilyen jellegű kikötésekkel.

"- Véleményünk szerint még mindig diszkriminációt követ el, aki a hirdetésben feltünteti: csak nemdohányzók jelentkezését várja az állásra. A jog ugyanis így fogalmaz: hátrányos megkülönböztetésnek minősül az olyan rendelkezés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt neme, faji hovatartozása, bőrszíne, nemzetisége, nemzeti vagy etnikai kisebbséghez való tartozása ..., illetve egyéb helyzete, tulajdonsága vagy jellemzője miatt részesül más, összehasonlítható helyzetben levő személyhez vagy csoporthoz képest kedvezőtlenebb bánásmódban. És a dohányzó életmód megítélésünk szerint beletartozik az egyéb kategóriába. Ha tehát az alkalmazás kizárólagos akadálya a dohányzó életmód, abban az esetben a munkáltató diszkriminációt követ el. Amennyiben ez bizonyítást nyer, neki is ugyanúgy szükséges befizetnie a rá kirótt büntetést" fogalmaz Dr. Gyarmati Edit, az Egyenlő Bánásmód Hatóság osztályvezetője.

Az esély meg nem adása problémákat vet fel

Szintén óvatosságra inti a munkáltatókat Sipos Márta munkajogász. "Egyelőre nagyon is aggályos valakit csak azért kizárni a jelöltek köréből kizárni, mert dohányzik. Más a helyzet, ha egy munkaalkalmassági vizsgálat során kiderül: a jelölt a cigarettázás miatt nem alkalmas a megpályázott munka elvégzésére. De az esély meg nem adása mindenféleképp problémákat vet fel."

Nem találkoztak ilyen hivatalos üggyel

Sipos Márta és Gyarmati Edit hozzátette, több évtizedes munkásságuk alatt eddig még nem volt egyetlen olyan megkeresésük sem, amelyben az ügyfél arra panaszkodott volna, hogy a munkáltatója megkülönbözteti dohányzó életmódja miatt. "Hazánkban a munkáltatók nem ez alapján válogatják ki, illetve bocsátják el az embereket" - értettek egyet.

A fejvadász szemével: elvétve szempont a munkáltatóknál

"A munkáltatók között csak elvétve akad, aki kiköti: nemdohányzó pályázóval kívánja betölteni az állást. Körülbelül száz foglalkoztatóból egy fordul hozzánk ilyen jellegű kéréssel. A munkáltatók általában nem is említik a dohányzás-nemdohányzás problémát. Megbízóink egyáltalán nem ragaszkodnak ahhoz, hogy az interjúkon a jelöltektől megkérdezzük: cigarettáznak-e vagy sem. Az gyakrabban fordul elő, hogy a pályázók azért mondanak fel, mert nem bírják elviselni az állandó cigarettafüstöt maguk körül" - számolt be Balázsy Krisztina, a Grafton fejvadász cég vezető tanácsadója, aki az álláskeresőknek azért azt tanácsolja, ne hangoztassák az állásinterjún, ha dohányoznak.