Kimaradt a sztrájkból a magyar Opel-gyár

Vágólapra másolva!
A németországi Opel-üzemekben csütörtökön tiltakozó megmozdulások kezdődtek a General Motors ellen, de a magyarországi Opel-gyárban nem volt sztrájk.
Vágólapra másolva!

A németországi Opel-gyárak üzemi tanácsa szerdán figyelmeztető sztrájkra szólított fel az anyavállalat döntése ellen, miután kedden bejelentették, a GM mégsem adja el az Opelt a Magna osztrák-kanadai autóipari beszállítói vállalatnak.

Csütörtökön elsőként a legnagyobb németországi gyár, a Hessen tartományban lévő Rüsselsheim üzemének mintegy 10 ezer alkalmazottja kezdett tiltakozó akciót. A nagygyűlés részvevői aggodalmuknak adtak hangot az amerikai konszern által korábban kilátásba helyezett üzembezárások, illetve elbocsátások miatt. Délután hasonló tiltakozó nagygyűlést tartottak a többi németországi Opel-üzem alkalmazottai is.

Magyarországon nem volt sztrájk, igaz, erre nem is lehetett számítani. Vadász József, a szentgotthárdi dolgozókat képviselő szakszervezet vezetője az [origo]-nak szerdán azt mondta, hogy munkabeszüntetésre a magyarországi gyárban legfeljebb csak akkor lenne esély, ha komoly leépítésre kerülne sor Szentgotthárdon, amennyiben egyszerű európai szolidaritási akcióról van szó, akkor nem.

A német kormány képviselői napközben ismét arra szólították fel az amerikai konszern vezetőségét, hogy minél előbb terjessze elő a németországi, illetve európai leányvállalatok átszervezési tervét. Értesülések szerint a General Motors Európa-szerte mintegy 10 ezer alkalmazott elbocsátást tervezi, és az antwerpeni üzem sorsa megpecsételődött.

Már délután jelentették be, hogy Angela Merkel német kancellár telefonon hívta fel Barack Obamát, és közölte vele: a német kormány elvárja, hogy a GM a lehető leggyorsabban előterjessze az európai, illetve németországi leányvállalat átszervezésének tervét. A kancellár hangsúlyozta azt is, hogy kormánya visszaköveteli az amerikai konszerntől azt az 1,5 milliárd eurót kitevő, úgynevezett áthidaló hitelt, amelyet még tavasszal biztosított az Opel számára a talpon maradás érdekében. Merkel ezzel kapcsolatban határidőt is szabott, utalva arra, hogy Berlin november végéig várja az összeget. Obama és Merkel megegyezett abban, hogy az Opel ügyéről rendszeres egyeztetéseket folytatnak.

Megfigyelők valószínűnek tartják, hogy néhány európai, illetve németországi üzemet bezárás fenyeget. Emlékeztettek ugyanakkor arra, hogy a Magna is több mint 10 ezer európai munkahely megszüntetését helyezte kilátásba, mindazonáltal általános volt a vélekedés, hogy a Magna ígéretes koncepciót terjesztett elő.