Nem kötelező kárpótolni, aki kevesebbet kap az új szabadságszabály miatt

Vágólapra másolva!
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint, ha az új szabadságszabályok miatt valakinek a minimálbér alá csökken a bére, a munkaadójának ki kell azt egészítenie. Egy tanácsadó cég viszont állítja, ilyen kötelezettség nincs.
Vágólapra másolva!

Látens kötelezettségeket állapít meg a munkáltatók részére a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) a távolléti díj körüli bizonytalanságok után kiadott tájékoztatójában - állítja a BDO tanácsadó cég.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) alá tartozó NFSZ tájékoztatója elismeri, hogy a havibéres munkavállalók bére alapvetően két részből tevődik össze: a ledolgozott munkanapokra járó arányos munkabérből, valamint a távollét idejére járó távolléti díjból. Ez utóbbit 2013. január 1-től egy 174-es osztószám figyelembevételével kell meghatározni. Az útmutató is rámutat, hogy ebből következően az is előfordulhat, hogy szabadság esetén a munkabér nem éri el a munkaszerződésben megállapított alapbért.

A tájékoztatóban azonban szerepel egy felhívás, mely szerint abban az esetben, ha a havi alapbér a szabadság miatti távollét következtében kevesebb, mint a kötelező legkisebb munkabér, illetőleg a garantált bérminimum jogszabályban előírt összege, akkor az alapbért ki kell egészíteni a minimálbér összegére.

Máriás Attila, a BDO Magyarország vezető munkaügyi tanácsadója szerint a fenti eljárásra az útmutatóban szereplő felhívás ellenére sem kötelező. "Az NGM megsérti a jogbiztonság elvét, amikor módszertani útmutatókban látens kötelezettségeket állapít meg a munkáltatók részére. Bár mindenképpen etikus, ha egy munkáltató az összeget kiegészíti a minimálbér szintjére, de ennek elmulasztásával semmilyen jogszabályt nem sért. A minimálbérről és a garantált bérminimumról szóló jogszabályhelyek kizárólag az alapbér megállapítására vonatkoznak, vagyis arra, hogy a munkaszerződésben megállapított alapbér ennél kevesebb nem lehet."

A szakember azt is hozzátette, hogy jelenleg nincs olyan hatóság, mely a távolléti díjak ellenőrzése kapcsán hatáskörrel rendelkezne, ugyanis 2012. július 1-jétől a munkaügyi ellenőrzés során sem vizsgálható a távolléti díj számítása.