Kiéheztetett várost vesznek vissza az Iszlám Államtól

irak, fallúdzsa, al-kaida
Helyi törzsek fegyveres tagjai pózolnak győzelmi mámorukban január 5-én, miközben az iraki kormányzati erők "jelentős támadásra" készülnek.
Vágólapra másolva!
Haider al-Abádi iraki miniszterelnök hétfőre virradóra bejelentette, hogy a hadsereg megkezdte a hadműveletet Fallúdzsa város visszafoglalására az Iszlám Államtól.
Vágólapra másolva!

"Elérkezett az idő Fallúdzsa felszabadítására. Közel van a győzelem, és az Iszlám Állam számára nincs más választás, mint a menekülés" - mondta a miniszterelnök.

A kormányfő szerint az ostromban a katonákon kívül részt vesznek rendőrök, terrorellenes egységek, helyi törzsi harcosok és síita milíciák. Légi támogatást nyújt nekik az amerikaiak vezette légierő, amely közel két éve bombázza az Iszlám Állam állásait Irakban és a szomszédos Szíriában.

Helyi törzsek fegyveres tagjai pózolnak győzelmi mámorukban január 5-én, miközben az iraki kormányzati erők "jelentős támadásra" készültek Forrás: AFP/Sadam El-Mehmedy

Iraki illetékesek szerint a síita milíciák valószínűleg csak a városon kívül fognak harcolni, elkerülendő a vallási alapú ellentéteket a szunnita városlakókkal. A hadsereg előző nap, vasárnap felszólította a lakosokat a város elhagyására, azoknak pedig, akik nem tudnak elmenekülni, azt javasolták, hogy tűzzenek ki fehér zászlót ott, ahol tartózkodnak.

A háború előtt 300 ezer lelket számláló, Bagdadtól ötven kilométerre fekvő

Fallúdzsa volt az első iraki város, amelyet megszállt az Iszlám Állam.

A város 2014 januárjában esett el, hat hónappal azelőtt, hogy a terrorszervezet bejelentette a kalifátus létrehozását az általa elfoglalt iraki és szíriai területeken. A minaretek városának és a "mecsetek anyjának" becézett város az iraki szunniták egyik vallási központja.

Az iraki biztonsági erők és a síita milíciákat tömörítő Hasíd Saábi ernyőszervezet tavaly decemberben zárta körbe a várost, a dzsihadisták pedig hónapokon át akadályozták, hogy a városlakók elhagyják. Az ENSZ és a Human Rights Watch emberi jogi szervezet a múlt hónapban közölte, hogy emiatt

súlyos élelmiszer- és gyógyszerhiány alakult ki a városban, ahol becslések szerint jelenleg már csak mintegy 75 ezren élnek.