Letett róla a szomáliai elnök, hogy meghosszabbítsa a mandátumát

Mohamed Abdullahi Mohamed, Szomália, elnökválasztás
A poster of Somalia's President Mohamed Abdullahi Mohamed are seen in a bonfire during the protest against him in Mogadishu, Somalia, on April 25, 2021. - Somalia, recovering from decades of civil war, is facing its worst political crisis in recent years after the failure to hold planned elections in February. President Mohamed Abdullahi Mohamed, best known by his nickname Farmajo, has faced harsh criticism at home and from foreign allies after signing a law earlier this month extending his mandate by two years. (Photo by - / AFP)
Vágólapra másolva!
Mohamed Abdullahi Mohamed szomáliai elnök két héttel ezelőtt írta alá a mandátumának meghosszabbításáról szóló törvényt, ám végül eleget tett a hazai és nemzetközi nyomásnak, és letett erről. Szomáliában tavaly év végén halasztották el a választásokat, mert a szövetségi kormány és a régiók nem tudtak megegyezni annak lebonyolításában. Mohamed Abdullahi Mohamed ekkor döntött úgy, hogy két évig még marad az elnöki székben.
Vágólapra másolva!

Mohamed Abdullahi Mohamed bejelentése előtt néhány órával Mohamed Huszein Roble miniszterelnök ismét elítélte az elnök mandátumának meghosszabbítását, és felszólította az államapparátust, hogy készítsen elő egy elnökválasztást.

Az elnök nyilatkozatában azt mondta: értékeli a kormányfő és más politikai vezetők erőfeszítéseit a válság megoldására. Felszólította a választások lebonyolítási módjáról tavaly szeptemberben megkötött megállapodás aláíróit, hogy

újra üljenek tárgyalóasztalhoz, és állapodjanak meg ismét.

Mindazonáltal Abdullahi Mohamed nem mondott le a nyilatkozatban, pedig az ellenzék egy része ezt követelte.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókkal fenyegették meg Abdullahi Mohamedet. Szomáliában tiltakozások kezdődtek, miután az elnök két évvel meg akarta hosszabbítani a mandátumát Forrás: AFP/-

Szomáliában a tavalyi év végén alakult ki egy új politikai válság, miután az ősszel elhalasztották a február 8-ra kitűzött elnökválasztást. A Farmajo néven is ismert Mohamed Abdullahi elnöki mandátuma ezen a napon lejárt. Azért halasztották el a választást, mert a szövetségi kormány és a régiók nem tudtak megegyezni a választási rendszert és a szavazás lebonyolítását illető több kérdésben.

Abdullahi Mohamed közölte, hogy az elnöki székben marad az új választásig, amelyen maga is indul.

A törvényhozás alsóháza április 12-én jóváhagyta az elnök hivatali idejének két évvel történő meghosszabbítását, hogy - úgymond - az ország felkészülhessen a közvetlen választási rendszerre.

Jelenleg az elnököt elektorok választják meg. A szenátus és az ellenzék heves tiltakozással fogadta és törvényellenesnek nevezte a történteket, és a biztonsági erők soraiban is éles ellentétek alakultak ki az ügyben. A parancsnokok jórészt az ellenzékhez álltak, amelynek vezetői a Havije klánhoz tartoznak. Az elnök a Darod klánhoz tartozik.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió szankciókkal fenyegették meg Abdullahi Mohamedet

arra az esetre, ha aláírná a törvényt. Mindezek ellenére április 14-én aláírta.

A biztonsági erők szétszakadása miatt azonban egyre jobban érezhető volt a hatalmi vákuum a fővárosban, Mogadishuban, és környékén, ami megfigyelők szerint az ország teljes széteséséhez és totális háborúhoz vezethet. A biztonsági erők jóformán csak ezt a térséget tartják szilárd ellenőrzésük alatt, az ország nagy részén az al-Shabaab iszlamista milícia az úr.