Újabb neves kitüntetést kapott Karikó Katalin

KARIKÓ Katalin
Szeged, 2021. május 21. Karikó Katalin Széchenyi-díjas kutatóbiológus, biokémikus, az egyik koronavírus elleni, mRNS alapú vakcinát kifejlesztő BioNTech cég alelnöke nyilatkozik az MTI tudósítójának a szegedi Móra Ferenc Múzeumban 2021. május 20-án. MTI/Rosta Tibor
Vágólapra másolva!
Karikó Katalin kutatótársával, Drew Weissmannal és Pieter Cullis kanadai biokémikussal és molekuláris biológussal megosztva kapta az idei Mahidol herceg-díjat - jelentette be az elismerésről döntő thaiföldi alapítvány.
Vágólapra másolva!

A thai királyi család által 1992-ben létrehozott alapítvány honlapján olvasható indoklás szerint

Karikó Katalin és Drew Weissman együtt dolgozott az mRNS-technológián és annak orvosi alkalmazásán.

2006-ban felfedezték, hogy az mRNS-ben lévő nukleozidok módosítása csökkentheti az idegen RNS-sel szembeni sejtreakciókat. Ezek a reakciók akadályozták az mRNS alkalmazását a betegségek megelőzésében és kezelésében. Közös kutatásaik vezettek a pszeudouridin felhasználásához az mRNS-technológiában, ami fontos szerepet játszott a koronavírus elleni mRNS-vakcina gyors kifejlesztésében.

Karikó Katalin Széchenyi-díjas kutatóbiológus, biokémikus Forrás: MTI/Rosta Tibor

A vancouveri British Columbia Egyetemen kutató Pieter Cullis munkája is kapcsolódik a koronavírus elleni vakcinákhoz. A professzor úttörő a lipid nanorészecskék kutatása területén, amelyeket az orvostudományban különféle alkalmazásokban használnak, például rákellenes gyógyszerek bejuttatására a daganatos szövetekbe anélkül, hogy túlzott toxicitást okoznának a normál szövetekben. Ezt a technikát sikeresen alkalmazták a COVID-19 világjárvány leküzdésére használt mRNS-vakcinák kifejlesztése során is.

Az idei Mahidol herceg-díjra 35 országból 86 jelölés érkezett.

Az elmúlt 29 évben az elismerést 87 személynek és csoportnak, illetve intézménynek ítélték oda,

közülük később öten kapták meg a Nobel-díjat.

Az elismerésről beszámoló Szegedi Tudományegyetem közleménye szerint Karikó Katalinnak a japán Keio orvosi tudományos díj elnyerését követően a Mahidol herceg-díj a második ázsiai kitüntetése.