Aszteroida csapódott a Földbe

aszteroida
Az aszteroidák és meteoroidok fontos szerepet játszottak a szerves molekulák, és az RNS kialakulásában
Vágólapra másolva!
Mindössze 2 órával a légkörbe lépés előtt észleltek egy becsapódó aszteroidát. Egyedüli szerencsénk, hogy a kisbolygó mindössze 3 vagy 4 méter széles volt, de a mérések alapján így is hatalmasat robbant. Sérültekről vagy anyagi kárról nem érkezett hír - írja az IFL Science tudományos portál.
Vágólapra másolva!

Az égitest Izland partjainál landolhatott, és érkezése előtt mindössze 2 órával észlelték. Ezzel a mostani az ötödik olyan kisbolygó, amit közvetlenül becsapódása előtt detektálnak.

Egyelőre nem tudni mi lett az aszteroida sorsa; lehetséges, hogy még a légkörben szétrobbant, de az sem kizárt, hogy „túlélte" az utat és a tengerbe csapódott. Az Európai Űrügynökség (ESA) most próbálja kideríteni, készült-e felvétel az égitestről, de mivel a becsapódási zóna egy eléggé kietlen hely volt, valószínűtlen, hogy bárki vagy bármi megörökítette volna az esetet.

Az objektumot egyébként egy magyar csillagász, Sárneczky Krisztián figyelte meg először, az aszteroida így a Sar2593 nevet kapta. Előzőleg kevesebb mint 1 százalékra tették a becsapódás esélyét.

A csillagászok rögtön próbálták nyomon követni a kisbolygó útját, ami nem egyszerű feladat, mivel hihetetlenül gyorsan, 18,5 kilométer per másodperces sebességgel száguldott. A becsapódás helyét először Írország északi részére várták, ám az objektum végül Izlandnál ért földet március 11-én, magyar idő szerint este 20 óra 25 perc körül. Az izlandi és a grönlandi mérések alapján a kisbolygó akkorát robbant, mintha 2-3 kilotonna TNT robbanóanyag semmisült volna meg. Sérülésekről, anyagi károkról nem érkezett hír.