Vágólapra másolva!
Vajon mi lehet az SMS-ekben? Ezt találgatja a fél világ azóta, hogy kiderült: az Európai Bizottság elnöke Ursula von der Leyen, és a Pfizer–BioNTech elnöke, Albert Bourla telefonos üzenetváltásai után zsíros üzletet kötöttek. Ez volt a bizottság az amerikai-német gyógyszercég 35 milliárdos vakcinabiznisze.
Vágólapra másolva!

Egy kis számolás után kiderül, hogy a felek mintha túlbecsülték volna az igényeket. Persze, ez a cégnek jól jött, bombabiztos üzletet jelentett, hiszen vakcinánként 19 euróval szerződtek a bizottsággal, így a Pfizerből minden egyes európai négy oltást is megkaphatott volna. De mint tudjuk, a többség a vírus idején sem kapott ennyi oltást és egyébként más vakcinákkal is védekeztek a tagországok.

Forrás: MTI/Vasvári Tamás

Mindenesetre szokatlan, hogy az átláthatóságot szóban annyira támogató EU-s bizottsági elnök és adminisztrációja így intézi a beszerzéseket.

Eléggé gyanús az ügylet, ezért tett most feljelentést a belga hatóságoknál egy ottani lobbista, Frédéric Baldan.

Az, hogy egy tagállami hatósághoz kerül az ügy - mint látni fogjuk -, nagyon fontos lépés. Az Európai Parlament szocialista korrupciós botrányát is a belga hatóságok nyomozták ki, és az Európai Néppárt brüsszeli központját is a németek kezdeményezésére kutatták át Manfred Weber kampánytanácsadójának gyanús ügyletei miatt.

Urszla von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója Forrás: AFP/Fabrice Coffrini/ Anadolu Agency via AFP/2022 Anadolu Agency/Dursun Aydemir

Az uniós szervek eközben a kanyarban sincsenek.

De vajon mi lehet az SMS-ekben? Izgalmas ez a kérdés azért is, mert a bizottság elnökének korábbi munkássága már eleve hasonló kérdéseket vet fel. (Talán jobb lett volna ezeket tisztázni, mielőtt kinevezik elnöknek.)

Leyen ugyanis még német védelmi miniszterként is telefonos üzenetekben intézgette az ügyeit.

Minisztériuma 200 milliós szerződést kötött egy amerikai tanácsadó cég német leányvállalatával. Biztos csak a véletlen műve, hogy a cég korábbi vezetője lett Leyen védelmi államtitkára. Amikor Leyen miniszterként dolgozott, az egyik fia, David pedig pont ennél a tanácsadó cégnél állt alkalmazásban. Véletlenek sora!

A Bundestag vizsgálóbizottságot állított fel, sőt a miniszter mobiljait is lefoglalták. Aztán Leyenből az Európai Bizottság elnöke lett, így uniós mentelmi jog védi, a német parlamenti vizsgálódás így megakadt. Az uniós vakcinabiznisz-botrányra is a Leyen-család árnya vetül.

Ursula von der Leyen és Heiko von der Leyen Forrás: Profimedia/Schneider-Press/Frank Rollitz/Schneider-Press/Frank Rollitz

Az Európai Bizottság és a Pfizer üzletének nyélbe ütése után a bizottsági elnök férjét, Heiko von der Leyent váratlanul kinevezték a Pfizerhez ezer szállal kötődő, sejt- és génterápiával foglalkozó Orgenesis amerikai biofarmakon cég orvosi igazgatójának.

Ennek biztos semmi köze nincs az unió és a vakcinagyártó cég megállapodásához.

Vajon mi lehet azokban az SMS-ekben? Ezt kérdezve eddig hiába indított nyomozást az Európai Ügyészség, eddig hiába kérte az üzeneteket az Európai Számvevőszék, az európai ombudsman és a The New York Times is, mindannyian falakba ütköztek. Az amerikai világlap januárban az Európai Bírósághoz adott be keresetet az SMS-ek tartalmának megismerésére, ami inkább mosolyra fakasztotta a bizottságot, minthogy megijedtek volna. Az Európai Bíróság ugyanis még Leyen mentelmi jogának felfüggesztéséig sem juthat el, nem úgy, mint a belga lobbista keresetére a belga hatóságok.

Amennyiben tehát megindul az eljárás, Leyen elbúcsúzhat a mentelmi jogától.

Leyen minden kétes ügyét SMS-ben bonyolította le Forrás: pixabay.com

Különös módon a Európai Bizottság "értékekért, átláthatóságért és a jogállamiságért" felelős biztosát, Vera Jourovát Leyen ügyében egyáltalán nem zavarja, hogy az átláthatóság sűrű ködbe veszett. Jourova szerint nincs itt semmi látnivaló, az SMS-eket törölték, mert azok "mulandó jellegűek" voltak. Különös, hogy Magyarországgal szemben fillérre pontosan minden kifizetést ellenőriznek, és minden piszlicsáré ügy miatt jogállamisági vizsgálatot helyeznek kilátásba,

Leyen 35 milliárd eurós gyanús ügye meg mulandó jellegű...

Vera Jourova Forrás: Anadolu Agency via AFP/2020 Anadolu Agency/Dursun Aydemir

Kéz kezet mos alapon az Európai Parlament néppárti, a szocialista és a liberális frakciói elutasították, hogy Leyent egy nyilvános ülésen hallgassák meg a vakcina beszerzésről.

Természetesen egy tagállami bírósági eljárásban ez nem nagyon érdekel majd senkit.

Annyi mindenesetre világos, hogy az Európai Unió parlamentestül, Leyenestül, bizottságostul egyre mélyebbre süllyed a korrupcióban. Arról az unióról beszélünk, amely Magyarországot próbálja a szőnyeg szélére állítani és a visszaélésekre hivatkozva tartják vissza a nekünk járó uniós forrásokat. A vicc az egészben az, hogy amennyiben Leyen gyanúsítottá válna, csak a néppárti és szocialista korrupciós botrányok miatt teljesen hiteltelenné vált Európai Parlament mondathatná le.

Ez a tényleg totális abszurditás, de ez az EU, itt ez is megtörténhet.

És ez még nem minden! A pletykák szerint Leyen - már ha nem bukik bele végül az SMS-es vakcina beszerzésbe -, a ciklus végén távozhat a bizottság éléről, akár a NATO új főtitkára is lehet. Ó, mennyi trükkös beszerzést is lehetne abból a székből intézni! Vagy épp a többi családtagot is jövedelmező állásba repíteni!

Természetesen, szigorúan SMS-ben, hiszen ezek az üzenetek gyorsan törölhetőek és mulandó jellegűek.

A szerző: Pindroch Tamás, az Alapjogokért Központ vezető elemzője