Közös világpénzt vezetne be egy Nobel-díjas közgazdász

Vágólapra másolva!
Mind Európa, mind az Egyesült Államok hasznot húzna egy közösen bevezetett euródollárból, de hosszabb távon  a dollár-euró-jüan, majd a közös világpénz, az "intor" jelenheti a jövőt egy Nobel-díjas közgazdász, Robert Mundell szerint - írja a Népszabadság.
Vágólapra másolva!

Robert Mundell Nobel-díjas közgazdász új pénzügyi fogalmat vezetne be: az euródollárt, hosszú távon pedig már Kína bevonásában gondolkodik, és a dollár- euró-jüan (DEY) lehetőségét taglalja, az ideális világvaluta azonban szerinte egy minden állam által bevezetendő közös világpénz, az "intor" lehetne - írja a hétfői Népszabadság. Mundell erről egy kazahsztáni konferencián beszélt.

A lapnak nyilatkozó közgazdász, aki az euró létrejöttében is aktívan részt vett, azt tanácsolta Magyarországnak: "amint úgy érzik, hogy egyensúlyban tudják tartani a költségvetésüket, csatlakozzanak az eurózónához". Hozzátette, hogy az eurózóna csatlakozási feltételei közül jelenleg meghatározó fontosságúnak a fiskális politikát tartja.

Mundell bízik abban, hogy az eurózóna túléli az elmúlt évek pénzügyi krízisét, és nem tartja valószínűnek, hogy a szorongatott helyzetű eurózónatagok kilépnének, a megoldást pedig az euró és a dollár összekapaszkodásában látja. A Mundell által javasol, a dollár és az euró közti árfolyampaktumban egy eurót az 1,2-1,6 dolláros sávban jegyeznének. Az ideális világvaluta Mundell ajánlása szerint az "intor" lehetne, vagyis az international, valamint a francia or (arany) szóból állna össze, ezzel az arany, mint monetáris alap részleges rehabilitációjára is utalna - írja a lap.

Mundell nem tartja valószínűnek a szorongatott helyzetben lévő eurózónatagok kilépését az eurózónából. Úgy véli, súlyos, belső strukturális problémáikat ez nem oldaná meg. Korábban Görögországról terjedt el, hogy kivezetné az eurót, de ezt a görögök tagadták.