Ez egy halálos ítélet! Alkotmánybíróságra mennek a kéményseprők

kéményseprő, kéményseprők
Budapest, 2009. október 13. Sugár Gábor kéményseprő, a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft. kerületi kirendeltségének vezető-helyettese áll egy tisztítókefével kezében egy lakóház tetején a főváros VII. kerületében, a Kertész utcában. A fővárosban mintegy 70-80 ezer kémény van felújításra szoruló, kritikus állapotban. MTI Fotó: Honéczy Barnabás
Vágólapra másolva!
Az Alkotmánybírósághoz fordulnak a kéményseprők az eddig évente előírt kéményellenőrzések két évre ritkítása miatt - jelentette be a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke.
Vágólapra másolva!

Vámos Csaba alaptörvény-ellenesnek tartja a pénteken kihirdetett, július elsejétől hatályos belügyminisztériumi rendeletet, amiben két évre ritkították az ellenőrzéseket. Úgy véli, a módosítás sérti az állampolgárok egészséges, biztonságos élethez való jogát. Hozzátette:

fenntartják népszavazási kezdeményezésüket is,

amiben azt kérdeznék meg: "Egyetért-e ön azzal, hogy a kormány törvényben biztosítsa a legalább évenkénti kéményellenőrzést függetlenül a kémény- illetve tüzelőberendezés típusától?"

Elmondta, hogy az ingyenesség azért nem került a kérdésbe, mert így központi költségvetést érintő ügyként elutasíthatnák a kezdeményezést. Hozzátette: támogatják a térítésmentesség jövőbeni bevezetését. Az aláírásgyűjtést a leghamarabb szeretnék elkezdeni, a népszavazás akár a kvótaügyi referendummal közösen lehet - mondta Vámos Csaba. Valamennyi szakszervezeti konföderáció, civil szervezet és kormány- és ellenzéki párt támogatását kérik a népszavazáshoz.

Ez egy "halálos ítélet"

Vámos Csaba a magyar társadalom "halálos ítéletének" nevezte a rendeletet, miután véleménye szerint annak beláthatatlan következményei lesznek, példaként a szén-monoxid-mérgezések, kéménytüzek, halálos kimenetelű balesetek számának növekedését említette.

Úgy vélte, egy elhibázott, szakmaiatlan, minden észérvet nélkülöző döntés született, azonban még nincs késő változtatni rajta. Ezúton is felajánlják szakmai segítségüket, hogy a magyar emberek élet-és vagyonbiztonságát szolgáló rendelet születhessen meg, az ingyenesség megtartása mellett - hangsúlyozta.

A fővárosban mintegy 70-80 ezer kémény van felújításra szoruló, kritikus állapotban Forrás: MTI/Honéczy Barnabás

Állásokba is kerül a döntés

Király András, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete 2000 (HVDSZ 2000) elnöke kiemelte: a szakmával nem egyeztetett rendelet nemcsak a lakosság biztonságát veszélyezteti, hanem a mintegy

ezer kéményseprő fele el is veszítheti az állását

ennek következtében.

Huszár Tibor, a szolgáltatókat képviselő Magyarországi Kéményseprők Országos Ipartestülete elnöke elmondta: a rendelettel ellehetetlenülnek vállalkozásaik. Nagy valószínűséggel vissza kell adni megbízásaikat és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) által létrehozott kéményseprő-ipari szervre hárul a szolgáltatás ellátása, amely nem biztos, hogy felkészült erre - mondta.

Huszár Tibor is attól tartott, hogy akár 400-500 ember is elveszítheti állását, főleg a fővárosban, ahol 90 százalék a gáztüzelésű kémények száma, vidéken ez 30-50 százalék.

Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének elnöke hozzátette: a leggyakrabban azoknál a kéményeknél fordulnak elő balesetek, szén-monoxid-mérgezés, amelyek ellenőrzését a mostani jogszabály kétévesre ritkítja, a nyílt égésterű, gázüzemű tüzelő berendezésekét. Elmondta, nemzetközi tapasztalatok szerint is ott sokkal kevesebb a balesetek száma, ahol gyakoribbak ez ellenőrzések.