Valencia a harmadik legnépesebb venezuelai város. A köznyelvben venezuelai Detroitként is emlegetik, hiszen olyan autógyárak vannak a településen, mint
a General Motors, a Ford vagy a Chrysler.
A 2,3 milliós városban is folyamatosan tüntetnek a kormány ellen. Országszerte egyébként már legalább öt áldozatot követeltek a megmozdulások.
A tiltakozások ellenére sem riad vissza a kormány a radikális lépésektől, egyik legújabb akciójával nemes egyszerűséggel
államosította a General Motors helyi gyárát.
A helyi szervek átvették a hatalmat a GM valenciai üzeme felett, és lefoglalták az amerikai vállalat több vagyontárgyát is – írja a Reuters.
Az esettel kapcsolatban a General Motors közleményt adott ki. Ebben kifejtik, hogy a cég eszközeinek, járműveinek és épületeinek lefoglalását illegálisnak tartják, és
megteszik a szükséges jogi ellenlépéseket.
A közlemény szerint az államosítás helyrehozhatatlan kárt okoz a cégnek, beleértve annak 2678 dolgozóját és 79 kereskedőjét, illetve beszállítóját egyaránt.
A lépést egyelőre nem kommentálta a caracasi kormány.
A politikai és gazdasági válság sújtotta országban nem ez az első eset, hogy amerikai cégek pórul járnak, különösen az élelmiszer- és gyógyszergyárak érintettek.
A kormány 2014-ben jelentette be, hogy „ideiglenesen" átveszi az irányítást
a Clorox tisztítószereket gyártó két üzeme felett, amely azóta már elhagyta az országot.
Az autóipar gyakorlatilag mélyrepülésben van, hiány van nyersanyagokból és egyéb eszközökből is. A Ford 800 millió dolláros veszteséget írt le Venezuelában 2015-ben.