Amerikába menekült, Irakban esett el

Vágólapra másolva!
Az iraki háború egyik amerikai áldozata Jose Gutierrez tengerészgyalogos volt. A péntek délután 22 évesen meghalt katona nyolc éve menekült a nyomor elől Guatemalából az USA-ba. Közép-Amerikában maradt húgát a haditengerészet nehezen tudta csak értesíteni, mert a nyomornegyedben élő nő nem volt benne a telefonkönyvben, mivel nincs telefonja.
Vágólapra másolva!
Az [origo] Irak-oldalahttp://www.origo.huTérkép a hadműveletekrőljavascript:open_doc('http://www.origo.hu/adsminisites/kepgaleria/irak/terkep/terkep.html', 500, 620)

Jose Gutierrez halála után háborúellenes plakátokkal borították be Guatemalavárosban az amerikai nagykövetség környékét. A közép-amerikai állam híradásaiban nemzeti halottként emlékeznek meg a tengerészgyalogosról, aki Umm Kaszr ostromakor esett el.

Jose Gutierrez Guatemalavárosban született, az egyébként is rendkívül szegény ország egyik nyomornegyedében. Húga most is az 5. zónának nevezett szegénynegyed lakója. Gutierrez 14 évesen úgy döntött, hogy Észak-Amerikában próbál szerencsét. Vonatra ült, és Mexikón keresztül Kaliforniába érkezett. Itt egy latin-amerikai származású pár fogadta örökbe. A Costa Rica-i-ecuadori házaspár több kilátástalan sorsú spanyol anyanyelvű menekültet fogadott örökbe. Megtanították angolul, és iskolába járatták a fiút, aki építész akart lenni.

Nem felvételizett azonban egyetemre, hanem 2002 márciusában jelentkezett a hadseregbe. "Nincstelenként érkezett Amerikába, és valahogy vissza akarta fizetni, amit itt kapott. Ezért vonult be" - nyilatkozta mostohatestvére, vagyis a Joset örökbe fogadó pár saját gyermeke.

Forrás: MTI
Umm Kaszr ostroma

2002. március 25-én lett katona, és szinte pont egy évvel később, 2003. március 21-én lőtték le Irakban. 2002. szeptember elején hagyta ott végleg a családját, hogy San Diegóban, egy katonai bázison képezzék ki tengerészgyalogosnak. Azóta nem látogatott haza. Alakulatát a Perzsa-öbölbe vezényelték, és részt vett a háború első ostromában. Umm Kaszr kikötőjében esett el, elsőként tűzharcban az amerikai katonák között. Pénteken délután négy óra körül érte a halálos találat.

Örökbe fogadó családját pénteken késő éjjel kereste fel három tiszt a haditengerészettől, és személyesen közölték velük a tragikus hírt. Guatemalában élő testvérét nehezebb volt értesíteni. Az amerikai nagykövetség a helyi rendőrök segítségét kérte, mert a telefonkönyvben nem találták meg a fiatal nőt. Mint kiderült, azért, mert nincs telefonja. Végül a guatemalai hatóságok megtalálták. A nő azt kérte az amerikaiaktól, hogy küldjék haza a holttestet, hogy Guatemalában temethessék el a fiút. Azonban örökbe fogadó szülei ragaszkodnak a Los Angeles-i temetéshez. A hadsereg még nem döntött, hogy kinek a kérését teljesítik, egyelőre csak annyit közöltek, hogy a temetés költségeit mindenképpen ők állják.