Hatvan főtisztviselő távozott egy év alatt

Vágólapra másolva!
A kormányváltás óta hatvanhatan távoztak különböző jogcímmel az Orbán-kormány idején létrehozott 300 fős főtisztviselői karból - írja a Népszabadság.2002. február 2-án tettek első ízben hivatali esküt a főtisztviselői kar tagjai, akiket pályázat útján a miniszterelnök nevezett ki. A főtisztviselőket kiemelt juttatás és fokozott munkajogi védelem illeti meg.
Vágólapra másolva!

Az Orbán-kormány érvei szerint a főtisztviselőkre és a főtisztekre azért van szükség, hogy kormányváltások idején is zavartalan legyen a közigazgatás. Az ellenzék élesen bírálta az elképzelést: klientúraépítéssel vádolta a Fideszt. Kifogásolta azt is, hogy a pályázat feltételei nem elég szigorúak, nem tartalmazta például a közigazgatási szakmai gyakorlatot. Végül a többfordulós pályázat során az 1500 jelentkezőből kiválasztották a 300 fős kormányzati elitcsapatot, amelynek tagjai közé államtitkárok, helyettes államtitkárok kerültek, illetve az országos hatáskörű szervek vezetőinek többsége, a minisztériumi főosztályvezetők jelentős része - írja a Népszabadság.

A kormányváltás után a főtisztviselők kinevezését a korábbinál magasabb szintű szakmai követelményekhez kötötték: feltétellé vált a nyelvvizsga, a közigazgatási vagy jogi szakvizsga és legalább ötéves szakmai gyakorlat. Ötről két évre csökkentették a rendelkezési állomány időtartamát, foglalkoztatási kötelezettséget is előírva. Július 1-jétől ismét korrigálták a korábbi szabályt: akkortól a főtisztviselői karba a miniszter irányítási jogkörébe tartozó közigazgatási szervnél dolgozó köztisztviselő is kinevezhető. E módosításra azért volt szükség, mert a korábbi szabályozás nem felelt meg az eredeti célnak: a bekerülést a szűken vett központi közigazgatásra korlátozta. Nem lehetett főtisztviselő például az a köztisztviselő, aki az APEH-nál, a munkaügyi központoknál vagy a vízügyi igazgatóságokon dolgozott.

Kiss Péter kancelláriaminiszter a Népszabadságnak elmondta: a kormányváltás óta hatvanhat főtisztviselő vált meg tisztségétől. Tizenhatan lemondtak, harmincegy főtisztviselőt felmentettek, tizenegy esetben közös megegyezéssel szűnt meg a jogviszony, öt főtisztviselőt más közigazgatási szervhez - például az Országgyűlés Hivatalához - helyeztek át, ketten meghaltak, egy főtisztviselőnek pedig azért vonták vissza a kinevezését, mert lejárt a határozott időre szóló közszolgálati jogviszonya. A miniszterelnök kormányzati érdekből kilenc főtisztviselőt helyezett át más munkakörbe. A rendelkezési állományt mindössze tízen választották. A tavaly kiírt pályázati felhívásra 387-en jelentkeztek a főtisztviselői karba, közülük 217-en feleltek meg a törvényi feltételeknek. A pályázatokat elbíráló bizottság 57 kinevezésre tett javaslatot a kormányfőnek.