A nyomor leküzdése lesz a millenniumi ENSZ-ülés egyik fő témája<br/>

Vágólapra másolva!
Szerdán New Yorkban megkezdődik az ENSZ millenniumi ülése, minden idők eddigi legnagyobb szabású világdiplomáciai eseménye, melyre több mint 150 ország vezetője hivatalos. A péntekig tartó ülés végén a résztvevők nyilatkozatot tesznek, melyben többek között a szegénység visszaszorítását, tiszta ivóvíz biztosítását, az AIDS terjedésének megállítását és a világ minden gyermekére kiterjedő általános iskolai oktatás biztosítását vállalják.
Vágólapra másolva!

"Az eszközökkel már rendelkezünk, csak az akarat hiányzik a súlyos globális problémák megoldásához'' – nyilatkozta Kofi Annan kedden New Yorkban tartott sajtóértekezletén, a világszervezet millenniumi csúcstalálkozójának előestjén.

Kedden hivatalosan lezárult az ENSZ-közgyűlés 54. évi ülésszaka, és megkezdődött az 55. ülésszak. Ezen a napon a csendes-óceáni Tuvalu Köztársaságot hivatalosan vették az ENSZ tagállamai közé. Szerda reggel Annan ünnepélyes fogadást ad a delegációvezetők tiszteletére, és ezzel kezdetét veszi a csúcstalálkozó. A nagyterem plenáris ülésén minden jelen lévő király, elnök, kormányfő szót kap, de elvben egyetlen beszéd sem tarthat öt percnél tovább. A rendre ketten felváltva ügyelnek majd: az elnöklés feladatát megosztva látja el Sam Nujoma namíbiai elnök és Tarja Halonen finn elnök asszony. Az 54. ülésszak elnöke ugyanis Theo-Ben Gurirab namíbiai külügyminiszter volt, az 55. ülésszak elnökségét pedig Finnország adja. A két állam nem teljesen súrlódásmentesen állapodott meg a millenniumi csúcson való elnöklés megosztásában.

A 2000. esztendő alkalmából szervezett állam-, illetve kormányfői találkozó pénteken közös nyilatkozat elfogadásával zárul. A nagy vonalakban már összeállt szövegben olyan célkitűzések szerepelnek, hogy másfél évtizeden belül a felére kell leszorítani azon emberek (jelenleg több mint egymilliárdos) létszámát, akik naponta kevesebb, mint egy dollárnak megfelelő "jövedelemből" tengődnek. Csaknem ugyanennyinek - és nagyjából ugyanezen érintetteknek - kellene biztosítani 2015-re a tiszta ivóvízhez való hozzájutás lehetőségét. A következő 15 év alatt meg kellene állítani az AIDS terjedését (sőt, vissza kellene fordítani az irányzatot), és általános iskolai oktatást kellene biztosítani a világ összes gyerekének. Az ENSZ békefenntartó tevékenysége, az annak javítására, megerősítésére irányuló törekvés nagyobb szerepet kap majd a csúcsértekezleten.

"Mondhatják rólam, hogy álmodozó vagyok, de álmok nélkül egy lépést sem jutunk előre" - mondta Annan, szorgalmazva, hogy ezeket a különböző alkalmakkor már korábban is kitűzött célokat végre vegyék komolyan az országok, és "gyürkőzzenek neki" azt elmaradottság, a nyomor leküzdésének.

A környezetvédelem ügye is kiemelten szerepel a nyilatkozattervezetben. Jórészt ezzel összefüggésben Annan szorgalmazza, hogy külön fejtsék ki: a világgazdasági globalizáció káros következményeit közös erővel lenne kívánatos enyhíteni, és ugyanakkor a globalizációt ösztönző informatikai forradalom gyümölcseiből mindenkinek részesednie kellene, szükség van az elmaradottak ilyen értelmű felzárkóztatására.

A sajtó eközben legélénkebb érdeklődéssel talán Fidel Castro kubai államfőt övezte, aki az Egyesült Államok legádázabb külföldi ellenfelei közül lényegében egyedül jelent meg New Yorkban. Castro egyes feltételezések szerint most - néhány hónappal Elián González kubai kisfiú ügyének rendeződése után -, a washingtoni és a havannai kormányzat álláspontjának ritka egybeesését kísérő kedvező hangulatban, óvatos kezdeményező lépésre készülhet a kubai emigráció irányában. Bennfentesek nem zárják ki, hogy békülékeny hangulatot sugárzó találkozót tart olyan kubai amerikai szervezetek képviselőivel, akik az Elián-ügyben azt vallották, a gyermeknek kubai apja mellett a helye. Az ilyen kubai csoportok kétségkívül kisebbségben voltak, de - alkalmasak lehetnek arra, hogy keskeny rést üssenek a kölcsönös elzárkózás több évtizedes falán.

A logikus módon távollevők - például Szlobodan Milosevics jugoszláv, Szaddám Huszein iraki elnök - mellett elvben nem lenne teljesen indokolt Kim Dzsong Il észak-koreai vezető távolmaradása. Washington és Phenjan viszonyában ugyanis óvatos közeledés tapasztalható, még ha az eredmények egyelőre törékenyek és nagyon feltételesek is. Kim Dzsong Il azonban személyesen mégsem utazott New Yorkba. Maga helyett elküldött ugyan egy delegációt, de az a frankfurti repülőtérről felháborodottan visszafordult, miután az American Airlines légitársaság biztonsági emberei - fittyet hányva a diplomáciai szokásoknak, hivatkozva ugyanakkor az amerikai hivatalos listákon "latorállamként" számon tartott országok polgáraival szemben előírt kötelező bánásmódra - beható testi motozásnak vetették alá őket, amely, mint közölték, "az intim testrészekre is kiterjedt". Az incidensért az amerikai külügyminisztériumból is a diplomaták elnézését kérték, ugyanakkor remélik, hogy az eset nem rontja a két ország további kapcsolatát.

Az izraeli-palesztin viszony rendezési esélyeit illetően Kofi Annan úgy vélekedett, hogy a felek ma közelebb vannak a megegyezéshez, mint valaha. Az ENSZ-főtitkár elutasította azt az értelmezést, hogy a júliusi Camp David-i hármas találkozó kudarccal zárult. Annan ugyanakkor elismerte, hogy az idő nagyon sürget, a megállapodásra mielőbb égető szükség van. A béke előmozdítására Bill Clinton amerikai elnök Ehud Barak izraeli kormányfővel, illetve Jasszer Arafat palesztin vezetővel szerdán a New York-i Waldorf-Astoria szállóban külön-külön folytatandó megbeszélésén tesz látványos kísérletet.

Más konfliktusövezetek ügye is terítékre kerül New Yorkban, ahol a fő esemény, a plenáris csúcstalálkozó mellett mintegy hétszáz kétoldalú és előre pontosan meg sem mondható számú többoldalú, csoportos megbeszélést is tartanak.

(MTI)

Ajánló:

Az ENSZ oldalán friss híreket olvashat a szervezet millenniumi üléséről. (angolul)

Korábban:

(2000.09.05.)