Legitim az amerikai ellencsapás az EU szerint

Vágólapra másolva!
Legitimnek minősítettek az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői pénteken egy konkrét célokra irányuló amerikai ellencsapást a múlt heti terrorcselekményekre válaszul.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió együtt fog működni az Egyesült Államokkal a múlt heti terrortámadások elkövetőinek megbüntetése érdekében, és az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1368. számú határozata alapján jogosnak tekinti az amerikai visszavágást - nyilvánították ki a tizenötök pénteken Brüsszelben tartott rendkívüli csúcstalálkozójukon.

Tanácskozásuk késő este véget ért első felében a tagországok készségüket nyilvánították arra, hogy "mindegyikük a maga eszközeivel" segít az Egyesült Államoknak a válaszadásban. Állásfoglalásuk szerint az erre szolgáló műveleteknek célzottaknak kell lenniük, és a fellépések irányulhatnak olyan országok ellen is, amelyek támogatják a terroristákat vagy menedéket nyújtanak nekik.

A tizenötök kezdeményezték egy minél átfogóbb, világméretű terrorizmusellenes koalíció létrehozását, az ENSZ égisze alatt. Javaslatuk szerint ebben az EU-n és az Egyesült Államokon kívül részt vennének az EU-tagjelöltek, Oroszország, az arab és muzulmán államok, valamint bármely más olyan ország, amely hajlandó fellépni a résztvevők által vallott közös értékek védelmében.

Közvetlenül az EU-t illetően az Európai Tanács részletes cselekvési tervet fogadott el a terrorizmus elleni harcra. Ennek egyik pontjával, a rendőrségek és az igazságszolgáltatási szervek közötti együttműködés erősítésével kapcsolatban egyetértését fejezte ki a terrorizmus közös meghatározására és az európai letartóztatási parancs intézményének bevezetésére tett javaslatokkal. Egyúttal megbízta a miniszterek tanácsát, hogy legkésőbb december 6-7-én tartandó ülésén határozza meg ezek végrehajtásának részleteit.

A tagországok kötelezettséget vállaltak arra, hogy a terrorizmussal kapcsolatban rendelkezésükre álló valamennyi információt haladéktalanul és a jövőben is rendszeresen megosztják az Europollal, az európai rendőrségi hivatallal. Az állam- és kormányfők azt szeretnék, ha az Europol még az év vége előtt együttműködési megállapodást kötne az Egyesült Államok megfelelő szerveivel. A terrorizmus elleni harc nemzetközi jogi alapjainak erősítése érdekében az EU támogatásáról biztosította azt az indiai javaslatot,
hogy az ENSZ keretein belül dolgozzanak ki egy általános jellegű terrorizmusellenes egyezményt, a jelenlegi, szektoriális megállapodások kiegészítéseként.

A tizenötök meghatározó jelentőségű feladatnak minősítették a terrorizmus finanszírozása elleni fellépést, amelyhez készek minden formában hozzájárulni. Kezdeményezték a pénzmosásról szóló irányelv, illetve a terrorizmussal összefüggésbe hozható javak befagyasztására vonatkozó keretjellegű döntés kiterjesztését. Felkérték a tagországokat, hogy sürgősen írják alá és ratifikálják a terrorizmus finanszírozásának megakadályozásáról szóló ENSZ-egyezményt.

Több alpontból álló intézkedési tervet fogadtak el a légi közlekedés biztonságosságának fokozására, s felkérték a közlekedési miniszterek tanácsát, hogy már október közepén tartandó következő ülésén tegye meg a megvalósításhoz szükséges lépéseket.

Az Európai Tanács az EU nemzetközi szerepvállalásának szempontjából is értékelte a terrorizmusellenes harc követelményeit, a hangsúlyt a regionális konfliktusok megelőzésére, illetve stabilizálására helyezve. Külön is megemlítette a Közel-Keletet, amellyel kapcsolatban kilátásba helyezte: mindent elkövet annak érdekében, hogy a szemben álló felek között tartós egyetértés jöjjön létre.

A terrortámadások gazdasági következményeit illetően a tizenötök elismerték, hogy a gazdasági növekedés lassulása feltételezhetően nagyobb mértékű lesz a korábban vártnál. Úgy vélték azonban, hogy az unió az utóbbi évek szerkezeti reformjainak eredményeként elért stabilitás alapján szembe tud nézni egy ilyen helyzettel is.

Guy Verhofstadt belga kormányfő az Európai Tanács soros elnökeként bejelentette, hogy az elnökség érintkezésbe lép a tagjelöltekkel, és felkéri őket a rendkívüli csúcson elfogadott következtetésekhez való csatlakozásra. Így a dokumentumon ezúttal nem 15, hanem 28 ország vezetőinek aláírása szerepel majd.