Őrizetben marad Julija Timosenko volt ukrán kormányfő

Vágólapra másolva!
Továbbra is őrizetben marad a hivatali visszaéléssel vádolt Julija Timosenko volt ukrán kormányfő. Kijevben, ahol hétfőn folytatódott a bírósági meghallgatása, több száz támogatója és ellenzője vonult ismét utcára.
Vágólapra másolva!

Bilincs nélkül, tökéletes sminkkel és frizurával jelent meg a hétfői tárgyaláson Julija Timosenko, aki a börtönben töltött hétvége után arról beszélt, hogy folytatni akarja az Ukrajnáért vívott harcát. A volt kormányfő azonban továbbra is őrizetben marad, Rogyion Kirejev elnöklő bíró ugyanis hétfőn hivatalosan elutasította az ügyvédje által benyújtott szabadlábra helyezési kérelmet.

Az Oroszországgal 2009-ben kötött, az ügyészség szerint Ukrajna számára előnytelen gázszállítási szerződések miatt hivatali visszaéléssel vádolt Timosenkót pénteken helyezték előzetes letartóztatásba a bírósággal szembeni tiszteletlen magatartás miatt. Az ellenzéki politikus visszautasította, hogy felálljon, amikor a bíróhoz beszélt, és kétségbe vonta a pártatlanságát. Az ügyészség szerint Timosenko nem vette komolyan a tárgyalást, és gúnyt űzött a bíróból és a tanúkból a tárgyalóteremből küldött Twitter-üzeneteiben - írja a BBC brit közszolgálati médium internetes oldala.

A volt kormányfő, aki 2004-ben a Viktor Janukovics jelenlegi elnök ellenében Viktor Juscsenkót elnöki székbe segítő "narancsszínű forradalom" fő szervezője volt, és 2010 februárjában az elnökválasztáson alulmaradt Janukoviccsal szemben, tagadja az ellene felhozott vádakat, és azzal vádolja Janukovicsot, hogy koncepciós perrel akarja eltávolítani a politikai színtérről.

A tárgyalás előtt Timosenko elmondta, hogy nem várt ilyen erős reagálást a nemzetközi közösség részéről a letartóztatására, és csodálkozását fejezte ki az orosz reagálás miatt. A világ vezető demokráciái követelték Timosenko szabadon engedését, az orosz külügyminisztérium pedig azt hangoztatta, hogy legálisak voltak a gázszállítási szerződések, amelyeket az ukrán kormány most újra akar tárgyalni.

Aggodalmát fejezte ki Julija Timosenko ukrán ellenzéki vezető letartóztatása miatt Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője és Stefan Füle bővítési biztos is.

A kijevi bíróság előtt hétfőn a volt kormányfő másfélezer híve gyűlt össze. A tüntetők aláírást gyűjtenek egy petícióhoz, amelyben Viktor Janukovics elnök lemondását követelik. Kijev főutcáján, a Hrestyatikon, ahol a tiltás ellenére szombat éjjel óta mintegy húsz sátorban tiltakoznak a volt kormányfő hívei, Timosenko támogatóinak és ellenzőinek százai tüntettek hétfő délelőtt egymástól rendőrkordonnal elválasztva.