Rendkívüli ülés a szétbombázott ankarai parlamentben

török törökország pucs politikai hatllomátvétel lebombázott parlament
Ankara, 2016. július 16. A török parlament megrongálódott épülete Ankarában 2016. július 16-án. A török hadsereg egy része előző nap este megkísérelte átvenni a hatalmat, és összecsapásokat folytatott a rendőrséggel Ankarában és Isztambulban. A hajnali órákban a kormányfő bejelentette, hogy visszaverték a puccskísérletet. A puccskísérlet halálos áldozatainak száma 194-re nőtt, több mint 1500 katonát őrizetbe vettek. (MTI/EPA)
Vágólapra másolva!
Rendkívüli ülést tartottak a puccskísérlet során súlyos károkat szenvedett török parlamentben szombat délután Ankarában.
Vágólapra másolva!
Az éjszaka bombatalálatok érték a parlament épületét, amikor a puccsisták megpróbálták magukhoz ragadni a hatalmat Ankarában - sikertelenül Forrás: MTI/EPA/-------------------

Az ülés megnyitásakor a képviselők egyperces néma csönddel emlékeztek az éjszakai harcokban meghalt áldozatok emlékének. Az ülésterembe bevonuló Binali Yildirim török kormányfőt

tapsviharral fogadták a képviselők.

A miniszterelnök beszédében kijelentette: minden párt nemet mondott az államcsínyre, a parlamenti együttműködés új kezdete nyílt meg.

Binali Yildirim leszögezte: a puccskísérlet részesei nem katonák, hanem a parlamentet megtámadó terroristák voltak.

Hulusi Akar tábornok, török vezérkari főnök a török parlament rendkívüli ülésén Ankarában Forrás: MTI/EPA/-------------------

Az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) elnöke, Kemal Kilicdaroglu elítélte a péntek éjszakai katonai puccskísérletet, és kijelentette: az államcsíny leverése közelebb hozta a politikai pártokat, hogy közös nevezőre jussanak a demokrácia fejlesztésében.

Az ülés végén a négy fő párt, az AKP, a CHP, a kurdbarát Népek Demokratikus Pártja (HDP) és a nacionalista Nemzeti Cselekvés Párt (MHP)

közös közleményben ítélte el a puccskísérletet.

A közlemény szerint a pártoknak a puccskísérlet ellen foglalt álláspontja elengedhetetlen a török demokráciához.

Az al-Dzsazíra pánarab hírtévé ankarai tudósítója megjegyezte, hogy a pártok egymásnak is üzentek a parlamenti beszédeikkel.

A miniszterelnök, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) elnöke rendszeresen használta az "egység" szót, egységbe hívva a pártokat a kormány mögött a demokrácia védelmében.

Az ellenzéki pártvezetők beszédeiben visszatérő szó volt a "demokrácia": jelezték, hogy a kormány mögött állnak, de nem a kabinet, hanem a demokrácia védelmében. A kurdbarát párt felszólalója pedig az egyenlőséget sürgette beszédében.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!