A férfiak is szenvednek táplálkozási zavaroktól

Vágólapra másolva!
Koplalás, édességfalás, hányás, végül pedig a kórház - mindezek az étkezési rendellenességek jellegzetes tünetei, amelyek a közfelfogás szerint csak a nőket érintő problémaként jelentkeznek, holott - mint arra a amerikai kutatók rámutattak - mind gyakoribbak a férfiak körében is.
Vágólapra másolva!

A nők természetesen jelenleg is gyakrabban szenvednek e betegségektől, a bulímia, a zabálási rohamok és bizonyos mértékben az anorexia azonban a férfiak esetében is előfordul, mégpedig egyre gyakrabban - írta Leigh Cohn, a Making Weight (Súlyformálás) című nemrégiben megjelent könyv társszerzője.

"Az evési rendellenességek a nőknek 4-5 százalékát, a férfiaknak pedig két százalékát érintik az Egyesült Államokban, jóllehet a férfiak esetében a becslések változóak. Ami az adatokat még ennél is bizonytalanabbá teszi az, hogy a férfiak jóval ritkábban fordulnak orvoshoz problémájukkal. Ennek egyik oka, hogy köztük jóval kevesebben vannak tisztában a táplálkozási zavarok tüneteivel" - hangsúlyozta Cohn.

A férfiak körében kialakuló táplálkozási zavarok igen gyakran olyanokat érintenek, akiknél a testsúly nagy jelentőséggel bír a teljesítmény szempontjából, így sok köztük a birkózó, tornász, hosszútávfutó, illetve zsoké. A rossz étkezési szokások rögzülése párhuzamos azzal, hogy az érintettek a súlycsökkenést a sportban való jó teljesítmény abszolút követelményének tartják.

Az okok természetesen a férfiaknál is hasonlóak, mint a nők esetében: genetikai adottságok, alacsony önértékelés, lelki trauma, illetve a kulturális hatások. A reklámokban és a televízióban, filmekben látott képek a nőknél pálcika vékony testű modelleket, a férfiak esetében pedig a hatalmas vállszélességű, izomkötegektől duzzadó hasú, keskeny csípőjű fickókat favorizálnak. A férfiaknál is működik a nők esetében már jól ismert mechanizmus: a tökéletes testek látványa után a "csak normális" test már elfogadhatatlannak tűnik.

Egy Wisconsin állambeli egyetem kutatói által végzett felmerés szerint az általuk megkérdezett középiskolai tanuló fiúk 70 százaléka diétázik. Ami a diétát illeti, a nők a szénhidrátmegvonást hirdető diéták népszerűsége ellenére még mindig inkább "zsírfóbiásak", míg a fiúk és férfiak többsége "szénhidrát-gyűlölő".