Jászapáti Petra negyedik 1500 méteren a rövidpályás gyorskorcsolya-Eb-n

JÁSZAPÁTI Petra
Gdansk, 2023. január 14. Jászapáti Petra a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság női 1500 méteres versenyének elődöntőjében a lengyelországi Gdanskban, a Hala Olivia sportcsarnokban 2023. január 14-én. MTI/Illyés Tibor
Jászapáti Petra negyedik helyen végzett 1500 méteren a gdanski rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság szombati napján. A magyar versenyző 500 méteren bukásba keverdett az elődöntőben, így nem jutott be a fináléba. Nógrádi Bence viszont bejutott az A döntőbe a legrövidebb távon, ahol a 6. helyen zárt. A női váltó könnyedén jutott be az A döntőbe.

A szegedi short trackes nagyon magabiztos versenyzéssel menetelt a fináléba, mert pénteki selejtezős és szombati elődöntős futamát is megnyerte. Ezúttal szakított szokásos taktikájával, és megpróbált elöl helyezkedni, így 12 körrel a vége előtt élre állt, majd fokozatosan hátrébb csúszott, de nyolc körrel a vége előtt egy újabb jó ritmusváltással visszaszerezte az első helyet.

Ekkor már nagyon komoly tempóban köröztek a versenyzők, ám a futam nagy esélyesei egyesével megelőzték a 24 éves magyar gyorskorcsolyázót: előbb a női mezőny egyeduralkodója, a címvédő holland Suzanne Schulting, majd az olimpiai és világbajnoki érmes belga Hanne Desmet, végül a táv német Eb-ezüstérmese, Anna Seidel került elé. Az élmezőny ebben a sorrendben is haladt át a célvonalon, azaz Jászapátinak két-két váltóval szerzett ezüst- és bronzérem után nem jött össze az első egyéni Eb-érem.

Jászapáti Petra a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság női 1500 méteres versenyének elődöntőjében a lengyelországi Gdanskban, a Hala Olivia sportcsarnokban 2023. január 14-én Forrás: MTI/Illyés Tibor

Az egyaránt az elődöntőben kiesett másik két magyar induló közül Somodi Maja 15., míg Sziliczei-Német Rebeka 18. lett. 500 méteren Jászapáti az elődöntőben a harmadik helyen korcsolyázva összeakadt a mögötte futó holland Yara van Kerkhoffal, mindketten buktak, és miután nem továbbjutó helyen voltak, mindkettőjük számára véget ért a verseny.

A férfiaknál Bontovics Balázs a kisdöntőben volt érdekelt, a végig a középmezőnyben helyezkedett, s végül ötödikként ért célba, egy kizárásnak köszönhetően pedig összességében 11. helyen végzett. A fináléban a győzelmet a holland Jens van 'T Wout szerezte meg a Desmet testvérpár férfi tagja, Stijn Desmet előtt.

Bontovics Balázs (elöl) a rövidpályás gyorskorcsolya Európa-bajnokság férfi 1500 méteres versenyének elődöntőjében a lengyelországi Gdanskban, a Hala Olivia sportcsarnokban 2023. január 14-én Forrás: MTI/Illyés Tibor

Szombaton még 500 méteren küzdenek érmekért a versenyzők, illetve a férfi és női stafétáknál az elődöntőkre kerül sor. Vasárnap az 1000 méter küzdelmeivel és a váltók döntőivel zárul a kontinensviadal.

A férfiak 500 méteres versenyében Nógrádi Bence bejutott az A döntőbe, ahol az olasz Pietro Sighel győzött megtörve a holland hegemóniát, a Ferencváros 20 éves versenyzője pedig első egyéni Eb-döntőjében a hatodik helyen végzett.

A női 3000 méteres váltóban a Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka összetételű magyar csapat a hollandokkal végig együtt korcsolyázva könnyedén jutott be a vasárnapi döntőbe megelőzve az ukránokat. A fináléban az olaszok, és a hazai jégen futó lengyelek lesznek még ott.

A Bontovics Balázs, Nógrádi Bence, Talabos Attila, Varnyú Alex összetételű 5000 méteres férfi váltó nem jutott be a döntőbe, miután nagyjából féltávnál a britekkel együtt buktak, és már nem tudták ledolgozni az olasz és a francia csapat előnyét. A mieink így vasárnap a B döntőben futhatnak majd.