Cikkünk folyamatosan frissül
Olasz Anna az ötödik, az olimpiai bajnok Risztov Éva a kilencedik helyen végzett a barcelonai vizes világbajnokság 10 kilométeres nyíltvízi úszószámában. Az első két helyen két brazil zárt.
14:04
2013. július 23.

Ötvenegyen rajtolnak el

Hatalmas mezőny gyűlt össze a 10 kilométeres versenyen, eredetileg ötvenhárman neveztek, de ketten visszaléptek.

14:07

A londoni ezüstérmes hiányzik

A tavalyi olimpián Risztov mögött másodikként végző amerikai Haley Anderson Barcelonában megnyerte az 5 kilométeres távot, de 10 km-en nem indult.

14:10

Büdös volt a víz

Az 5 kilométeren tizenkettedik helyen záró Olasz Anna a verseny után arra panaszkodott, hogy a víz tiszta, de büdös volt.

14:12

Risztov nem említett helyezést

Risztov az elutazás előtt úgy nyilatkozott, tisztes helytállást vár magától, és az a célja, hogy végigússza a távot, két éve, a sanghaji vébén ugyanis nem sikerült ez neki. Akkor kizárták, miután konfliktusba keveredett az őt folyamatosan provokáló ausztrál Melissa Gormannak.

14:20

Akik nagy ellenfelek lesznek

A brit Keri-Anne Payne már kétszer is vb-aranyat nyert 10 kilométeren és az olasz Marina Grimaldira is figyelnie kell Risztovnak, ő ugyanis kétszeres Eb-győztesnek számít.

14:28

Risztov a londoni taktikát választotta

Ahogy a tavalyi olimpián, úgy most is kamikazetaktikát választott Risztov, aki a mezőny élre állt. Ez azért is jó, mert így kimarad a nagy brusztolásból.

14:31

Két és fél másodperc az előny

Az első kör végén Risztov 2,5 másodperccel előnnyel vezet, Olasz Anna a 29. 15 másodperces hátránnyal.

14:33

Melegebb a víz, mint Londonban

Az olimpián a Serpentine nevű tó vize 19 fokos volt, most a barcelonai mólónál 21 fokot mértek.

14:36

Olasz és brit üldöző

A kétszeres világbajnok Payne és az olasz Bruni tempózik egy testhosszal Risztov mögött.

14:38

Fontos a frissítés

Ahogy a bicikliversenyeken, a hosszútávúszásnál is fontos, hogy rendszersen frissítőt vegyenek magukhoz a versenyzők. Az úszók segítői egy hosszú rúd segítségével nyújtják a víz fölé a kulacsokat, hogy minél kevesebb időt vegyen el a frissítés.

14:50

Közeledik a második kör vége

A helyzet szerencsére változatlan, a többiek Risztov hátát nézik. A mezőnyben megy a pofozkodás, de kizárás még nem volt.

14:54

Risztov tisztán vezet

Már több mint egy testhosszal vezet az olimpiai bajnok.

14:59

1,6 másodperc az előny

Risztov 59.39 perc alatt tette meg táv első felét, mögötte 1,6 másodperc volt Payne hátránya, az olasz Grimaldi a harmadik.

15:05

Olasz Anna visszaesett

5 kilométer után a 34. helyen állt, 20 másodperccel áll rosszabbul, mint az éllovas Risztov.

15:07

Risztov nem megy ki frissítőért

Fodor Szabolcs, az úszószövetség nyíltvízi szakágvezetője azt mondta, Risztov taktikájának része volt, hogy nem megy ki külön frissítőért, hogy ne kerüljön le az élről.

15:13

Feljött egy görög Risztov mellé

A féltávnál hatodik helyen álló görög Arauzu ledolgozta hat másodperces hátrányát, és feljött egészen a magyar úszó mellé.

15:20

Jobban vette a fordulót a magyar

Risztov a célegyenesre fordító bójánál bevágott a görög elé, aki kénytelen volt besorolni mögé.

15:22

Nagyon összesűrűsödött a mezőny

Nem csak Arauzu, hanem a brazil Cunha is felzárkózott Risztov mellé, ami nagy izgalmakat ígér az utolsó körre.

15:24

Már a görög az élen

A görög Arauzu elment a többiektől, egy testhossz az előnye, Risztov egy hármas csoportban küzd, hogy vissza tudjon zárkózni.

15:29

Távolodik a második hely is

Sajnos Risztov helyett a brit Payne az, aki tapad a görögre.

15:30

Risztovot beszippantotta a mezőny

Az utolsó kört a kilencedik helyen kezdte az olimpiai bajnok, Arauzu és Payne mellett két brazil, két olasz és a német Maurer is megelőzte.

15:31

Olasz nagyon feljött

A másik magyar viszont nagyon megindult, Olasz Anna már a 13., pedig volt a 34. helyen is.

15:35

Risztov mégis frissített

Másfél órás kegyetlen tempózás után ő is vett magához egy kis frissítőt, hátha ez új erőt ad az utolsó körre.

15:36

Nem lehetne fogadni a győztesre

Payne, Arauzu és Cunha mellé még négy-öt versenyző is feljött, és ami számunkra jó hír, hogy Olasz Anna is ott van az élbolyban.

15:40

Risztov is visszaküzdötte magát

Ugyan nem az első sorban, de ott van ő is az élbolyban, a dobogó még meglehet neki is.

15:43

Risztov két brazillal az első háromban

Hihetetlenül izgalmas lesz a vége, Risztov megint odaért az első háromba, de a két brazil fogja közre, kegyetlen harc vár rá.

15:46

Cunha megpróbál elmenni

Az egyik brazil úgy döntött, megpróbál elszakadni, el is húzott egy kicsit. Risztov a német Maurerrel és a japános nevű brazillal, Okimotóval követte őt.

15:50

A két brazil megy elől

Okimoto befogta Cunhát, most a két brazil vezeti a mezőnyt.

15:52

Jön az utolsó forduló

Még egy kanyar, aztán muszáj az utolsó erőtartalékokat mozgosítani a hátralévő 480 méteren. Egyelőre a két brazil vezet, de Risztov is közel van a tűzhöz.

15:54

Már a célegyenesben vannak

Most kéne egy nagy hajrá Risztovtól, hogy be tudjon férni a két brazil elé.

15:57

Kettős brazil győzelem

Okimoto megelőzte végül Cunhát.

15:59

Olasz megelőzte Risztovot

A német Maurer lett a bronzérmes. Olasz Anna nagy hajrával ötödik lett, Risztov végül kilencedikként csapott célba.