A régészek azonosítottak egy utcát Jeruzsálemben, amelyet maga Poncius Pilátus, a júdeai római prefektus és ötödik helytartó építtetett. A közel 600 méter hosszú utca a zarándokok fürdésére és ivóvíz szükségleteinek kielégítésére szolgáló Siloam medencét és a Templom hegyet, a judaizmus egyik legszentebb helyét kapcsolta össze. Az utcát valószínűleg az ősi zarándokok használták, hogy feljussanak imádkozni a hegyre.
Segített az embereknek eljutni a szent templomba
A Poncius Pilátusról szóló ókori keresztény források nagy része meglehetősen homályosan fogalmaz, ám a legtöbb esetben a zsidó vezetők bűnösségét akarják hangsúlyozni Jézus halálában.
Az utca felfedezése rávilágít arra, hogy milyen lehetett valójában a római prefektus – írták a kutatók a Tel Aviv: Journal of the Institute of Archaeology of Tel Aviv University lapban. – Annak a ténye, hogy Pilátus olyan utcát építtetett, amellyel az embereknek segített eljutni a szent templomhoz, arra enged következtetni, hogy valószínűleg nem volt olyan önző és vallásilag érzéketlen, mint ahogy azt az egykori írók állítják.

A kutatók már régóta tudtak az utca létezéséről, de eddig keresték a pontos helyét. Most az Izraeli Antikvitási Szervezet és a Tel-Aviv Egyetem régészei az utca alatt végeztek ásatások, így elérték azokat a területeket, amelyek eddig rejtve maradtak. A helyszínen több tucat érme is előkerült, amelyek időszámításunk szerint 30-31-ből származnak.
Kétségbe vonja a teljse korruptságát
A történeti nyilvántartások és a bibliai feljegyzések gyakran negatív fényben ábrázolják Poncius Pilátust, kitérve arra, hogy pénzt vett el a szent kincstárból vízvezeték építéséhez vagy arra, hogy többször megsértette a zsidó vallási törvényeket.

Az egyik ókori író például azt írta, hogy az emberek belefáradtak a „megvesztegetésekbe, sértésekbe, rablásokba, bántalmazásokba, a tárgyalás nélküli kivégzésekbe, a szüntelen és súlyos kegyetlenségekbe", amelyet Pilátus állítólag elkövetett, ezért a judeai nép petíciót küldött Tiberius római császárnak, amelyben kérte a közbenjárását.
Az utca ténye arra utalhat, hogy Pilátus talán nem volt ennyire korrupt és nem csupán az önérdek hajtotta – jegyezte meg Nahshon Szanton, az Izrael Régészeti Igazgatóság régésze a tanulmányban. – Fontossága nyilvánvaló a méretei és az építésének minősége alapján, amely kétségtelenül óriási munkaerőt igényelt, ahol képzett munkások és kézművesek vettek részt.

Pilátus utcája ugyanis legalább nyolc méter szélességű és körülbelül tízezer tonna mészkőből épült.
A kutatók szerint úgy építhették, hogy enyhítse a római prefektus és a zsidók közötti feszültséget. Dan Bahat, a jeruzsálemi régész szerint az utca valószínűleg földút volt, mielőtt Pilátus úgy döntött, hogy kikövezi; ezzel nem csak a zarándokokat, hanem minden helybélit segítette.
(LiveScience)