Bőrférgesség kutyáknál: az alattomos kórt szúnyog terjeszti

bőrféreg
Bőrféreg.
Vágólapra másolva!
A bőrférgesség (dirofiláriózis) egy fonálféreg (Dirofilaria repens) okozta, tünetekkel nem vagy csak alig járó megbetegedés, ami szúnyogok közvetítésével jut el a kutyától, cicától a gazdákig. - hívják fel a figyelmet Dr. Varga József a Csalás Utcai Kisállatrendelő vezető állatorvosa a Háziállat Magazinban és a Hungaropet magazin állatorvosai honalpjukon.
Vágólapra másolva!

Az Elveszett Állatok Alapítvány a felelős állattartás és az állatvédelem jegyében egy Magyarországon kevésbé ismert, a háziállatokra és a gazdákra egyaránt leselkedő, nehezen vagy csak sebészeti úton kezelhető veszélyre, a bőrférgességre kívánja felhívni a figyelmet.

A bőrférgesség (dirofiláriózis) egy fonálféreg (Dirofilaria repens) okozta, tünetekkel nem vagy csak alig járó megbetegedés, ami szúnyogok közvetítésével jut el a kutyától, cicától a gazdákig. A kór eredetileg a déli területeken – Dél-Ázsia és Dél-Európa – jellemző, de a felmelegedés következtében egyre északabbra húzódnak a gazda szúnyogok, így hazánkat is mindinkább veszélyezteti ez a megbetegedés.
A fonálféreg közeli rokona (Diofilaria immitis) szívférgességet okoz, ami ugyancsak az elmúlt évtizedben vált egyre gyakoribb nemkívánatos kórrá.

Akár 17 cm-re is megnőhet a fonálféreg Forrás: https://www.haziallat.hu/kutya/betegseg-gyogyitas/borfergesseg-dirofilariozis-fonalfereg/5449/

(A Dirofilaria életciklusa
A bőr alatt élősködő Dirofilaria repens elsődleges hordozói a kutyák, ritkábban a macskák. A kifejlett nőstény 10-17 cm, a hím 5-7 cm hosszú, átmérőjük 0,5 mm körüli.
Élettartamuk hosszú, akár 8 év is lehet (a kutya szervezetében!). Elevenszülő férgek, a 280-360 mikrométerhosszú mikrofiláriák (lárvák) a nyirokkeringésbe és a perifériás vérbe ürülnek, ahol néhány hónapig is életben maradhatnak. A fertőzött állat vérében lévő lárvát a köztigazda szúnyog(vektor), vérszívás alkalmával felszívja. A szúnyog testében néhány hét alatt kialakul a fertőzőképes lárva, majd egy újabb vérszívás alkalmával a szúnyog szájszervein keresztülkerül új gazdába. A bőralatti szövetekben a férgek szabadon vándorolnak.
Országos Epidemiológiai Központ)

Bőrféreg. Forrás:https://www.haziallat.hu/kutya/betegseg-gyogyitas/borfergesseg-dirofilariozis-fonalfereg/5449/

Sokáig észrevehetetlen

A bőrféreg alattomosan terjed és a gyakori tünetmentesség miatt hosszú ideig észrevétlen marad, ezért veszélyt jelent ránk, emberekre is, mivel társállatunktól gyanútlanul megkaphatjuk egy szúnyog közvetítésével!
A kifejlett, akár 5-17 cm hosszúra is megnövő férgek éveken át képesek a bőr alatt vándorolni, úgy, hogy a házi kedvenc semmilyen súlyos tünetet nem mutat. Mindeközben a férgek lárvái a véráramba kerülnek, ahonnan szúnyogcsípés útján jutnak el a következő gazdaszervezetbe. A fertőzöttségre sokszor csak egy esetleges műtét közben derül fény, vagy amikor a férgek eljutnak a szembe, ahol maradandó károsodást, vagy akár vakságot is okozhatnak.

A kifejlett férgek kedvenceinkben csomók, duzzanatok formájában jelennek meg elsősorban, bár viszkető, ekcémás bőrgyuladás esetén is érdemes a betegségre gondolni.

A már szervezetbe került és kifejlődött élősködők elpusztítása csak nagyon erős vegyszerekkel lehetséges, ami kockázatos, ezért megfontolandó. Embernél ez a megoldás nem is jöhet számításba, marad egyedüli módszerként – ha kiderül, hol bújt meg a féreg – a sebészeti kezelés.

Vértesztből derült ki, hogy bőrféreggel fertőzött a kutya, ez okozhatta szőrhullást a pofáján Forrás: https://www.haziallat.hu/kutya/betegseg-gyogyitas/borfergesseg-dirofilariozis-fonalfereg/5449/

Spot on vagy rovarírtó nyakörv segíthet

A kór elleni védekezés legcélravezetőbb módszere tehát a megelőzés. Saját egészségünk megóvása mellett elsősorban a szúnyogok általi terjesztést kell megakadályozni rovarirtó nyakörvek, cseppentő (spot-on) készítmények használatával. Fertőzöttség esetén a bőrféreg szaporodási lehetőségét gyógyszeres kezeléssel lehet visszaszorítani.
A bőrférgesség elleni hatékonyabb védelem és a nagyobb biztonság érdekében különféle védekezési lehetőségek kombinálását javasolják a szakértők.

Gyógykezelésre és megelőzésre is ugyanazok a termékek használhatók, ráadásul ezek a készítmények még egyéb élősködők ellen is hatékonyak lehetnek.

Mivel a bőrféreg elleni készítmények a lárvákat szinte azonnal elkezdik pusztítani, a lárvák a vérárammal sodródva kisebb erekbe jutnak, ahol trombózist okozhatnak. Ennek súlyos következményei lehetnek, praxisunkban a gyógyszer beadását köőveto 24ő órában előfordult féloldali ödémásodás, vérhányás. Bőrféreg pozitív eseteket a kezelés megkezdése előtt érdemes rövid hatású szteroiddal kezelni, valamint a vénás katétert behelyezni és 24 órás megfigyelésen tartani az állatot. A kezelést követő 2-3 hétig fontos kedvencünk nyugalmának biztosítása, pihentetése.

Szőrhullást, bőrfertőzést okozhat még:

• gomba
• baktérium
• ekcéma vagy allergia is.

És mi történik akkor, ha Önt megcsípi egy szúnyog?

Természetesen nem minden szúnyog hordozza a bőrféreg lárvákat! Nem kell megijedni, viszont ha kezünkről, arcunkról, stb. egy csomó nem múlik el és bőrgyógyászhoz megyünk, érdemes a bőrférgességről is megkérdezni humán kollégánkat. (jelenleg van egy olyan bőrférgességre pozitív esetünk, ahol a gazda tüdejében is találtak csomókat, és a vizsgálatok során a humán kollégák a bőrférgességet is a lehetséges diagnózisok közé vették fel)

(Forrás: Háziállat Magazin: https://www.haziallat.hu/, Hungaropet: http://hungaropet.com/)