Itt adtak át Európa szerte egyedülálló kutatási központot hazánkban

pte
A Preklinikai Kutatási Központban folyó kutatómunka az élettani, kórélettani jelenségek jobb megértésével közelebb vihet a betegségek kialakulásának megértéséhez, valamint új terápiás gyógymódok kipróbálására is lehetőséget teremt
Vágólapra másolva!
Átadták a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Általános Orvostudományi Karának (ÁOK) Preklinikai Kutatási Központját szerdán. A projekt során kialakították az oktatási és kutatási tevékenységhez megfelelő környezetet, és a központ több szempontból is egyedülálló és hiánypótló a régióban - tájékoztatta szerkesztőségünket a PTE:
Vágólapra másolva!

A Preklinikai Kutatási Központban folyó kutatómunka az élettani, kórélettani jelenségek jobb megértésével közelebb vihet a betegségek kialakulásának megértéséhez, valamint új terápiás gyógymódok kipróbálására is lehetőséget teremt.

– tájékoztatott Miseta Attila professzor, a PTE rektora az ünnepélyes átadón.

Nyitrai Miklós professzor, a PTE ÁOK dékánja kiemelte: a pécsi orvoskar oktatási, kutatási tevékenységéhez szükséges minőségi infrastrukturális követelmények és feltételek kialakítása a kar közel két évtizedes törekvése.

A Preklinikai Kutatási Központban folyó kutatómunka az élettani, kórélettani jelenségek jobb megértésével közelebb vihet a betegségek kialakulásának megértéséhez, valamint új terápiás gyógymódok kipróbálására is lehetőséget teremt Forrás: PTE/Csortos Szabolcs

A projekt során négy külön bejáratú, saját légtechnikával ellátott részleget alakítottak ki – hangsúlyozta a dékán. – Az új központ műtéti traktusa nemcsak a posztgraduális orvosképzéshez elengedhetetlen, korszerű műtőasztalokkal van felszerelve, hanem ez az Európa-szinten egyedülálló részleg a műtéti technikák, műtéthez használatos anyagok fejlesztését is lehetővé teszik.

Hozzátette: egy további részlegben a fertőző betegségek kutatása folyhat, melyek jelentősége a COVID pandémia kapcsán felértékelődött.

Ahogy arra a PTE rámutatott, Pécsen nagy hagyománynak örvendő agykutatás mellett számos egyéb betegségmodell kutatása is helyet kap az új központban. Így például

egy speciális hűtőkamra szolgálja a hőmérsékletszabályozási folyamatok tanulmányozását, amelynek a jelentősége az energiaválság óta megsokszorozódott.

Az új kutatási központ teljes alapterülete valamivel több mint 1260 négyzetméter, és a PTE ÁOK Elméleti Tömbjének közvetlen szomszédságába került, így mind az oktatók, kutatók, mind pedig a hallgatók számára könnyen megközelíthető.