Őrült mélységbe, tíz kilométerre akarnak lefúrni a kínaiak

A kínai fúrás helyszíne
Vágólapra másolva!
A kínai tudósok megkezdték egy 10 000 méteres lyuk fúrását a földkéregbe. Ez a legmélyebb fúrás, amit valaha is megpróbáltak az országban.
Vágólapra másolva!

A csapat 10 kőzetrétegen keresztül lefelé fúrva azt reméli, hogy a kréta időszakból származó kőzetekhez, a kréta rendszer néven ismert réteghez jutnak, amelynek kora akár 145 millió éves is lehet.

A projekt, amelynek a közelmúltban kezdődött meg a földmunkája, a Bloomberg szerint felhasználható lenne az ásványkincsek azonosítására, valamint segíthetne a környezeti kockázatok, például a földrengések és vulkánkitörések felmérésében.

A kínai fúrás helyszíne Forrás: YouTube

A lyuk, bár lenyűgözően mély, nem lesz a legmélyebb ember által készített lyuk a Földön. Ezt a címet az északnyugat-oroszországi Kola-félszigeten található Kola szupermély fúrás viseli. Az 1970. május 24-től a Szovjetunió összeomlásáig tartó projekt során a lyuk legmélyebb ága 11 034 méterrel a tengerszint alá ért.

A szovjet csapat megállapította, hogy a mélyen a föld alatt lévő kőzetek sokkal nedvesebbek, mint amire számítottak. A tudósok azt gondolták, hogy a víz nem hatol be ilyen mélyen a kőzetekbe. Arra is számítottak, hogy a kontinens gránitja alatt bazaltréteget találnak, mivel ezt találták az óceáni kéregben. Ehelyett a vulkáni gránit alatt metamorf gránit volt. Mivel a kontinentális kéreg végig gránit volt, ez bizonyítékul szolgált a lemeztektonikai elméletre, amelyet akkoriban kezdtek szélesebb körben elfogadni, amikor elkezdték a fúrást.

A föld mélyébe fúrást sok minden nehezíti. Egy amerikai csapat az 1960-as években 183 méter mélyre jutott a tengerfenék alá, és 13 méter bazaltot fúrt át az óceáni kéreg legfelső rétegében, mielőtt a projektet rossz irányítás és pénzügyi gondok miatt leállították.

"A fúrási projekt konstrukciós nehézsége ahhoz hasonlítható, mintha egy nagy teherautónak kellene két vékony acélkábelen haladnia" - mondta a kínai állami hírügynökségnek (Xinhua) a legújabb kínai erőfeszítésekről Szun Csinseng (Sun Jinsheng), a Kínai Mérnöki Akadémia akadémikusa.

Bármennyire izgalmas a terv, a fúrás siker esetén is csak a felszínt karistolja. A földkéreg a szárazföldeken átlagosan körülbelül 30 kilométer vastag, bár a hegyvonulatok alatt akár 100 kilométert is elérheti. Messze vagyunk még attól, hogy elérjük a földköpenyt.