15 ezer éve kihaltnak hitt teknőst találtak

Vágólapra másolva!
Repülőgépen érkezett Brisbane-be (Ausztrália) az teknős, amelyet a múlt héten egy patakban találtak. Az ausztrál szakértők most alaposan tanulmányozzák a "kagylóhátú szörnynek" becézett állatot, amelynek a "tudomány mai állása szerint" több ezer éve nem lenne szabad élnie.
Vágólapra másolva!

A fiatal nőstény Lavarack-teknősre az ausztrál észak-queenslandi Lawn Hill Nemzeti Park érintetlen erdőségeiben egy kis patakban bukkantak rá, és azonnal átszállították a brisbane-i Queensland Park Természetvédelmi Központjába (QPWS).

A kis állat - azon túl, hogy "kihalt" - egy másik furcsa jellemzővel is rendelkezik, amelyet a fosszíliák alapján eddig nem sikerült a tudósoknak megfigyelniük: nevezetesen hogy nem a száján, hanem a végbélnyílásánál lélegzik. Pontosabban a teknős kloákája - ahova egyszerre a bélcsatorna, a kiválasztó szervrendszer és a szaporítószervek kivezető csatornái nyílnak - egy pár kopoltyúszerű zsákocskát is tartalmaz.

"Ez az első olyan teknős, amelyet csak a fosszíliái alapján ismertünk és rendszereztünk, és íme, ezek után találtunk egy élő példányt is. Az állat gyakorlatilag változás nélkül élte túl az elmúlt több ezer évet" - lelkendezik Col Limpus, a QPWS munkatársa.

A kutatók 1994-ben talált megkövült maradványok alapján azonosították a fajt, határozták meg rendszertani helyét és nevezték el Lavarack-teknősnek. A fosszíliák ma is megtekinthetők a Queensland Museumban. A maradványok tanulmányozása után a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy az állat valamikor az utolsó jégkorszak elején, kb. 15 000 évvel ezelőtt pusztult ki.

Dr. Limpus elmondása szerint az elő példány felfedezése óta folyamatosan özönlenek a kutatók és az érdeklődők a hüllő új lakóhelyéül szolgáló műanyag tartályhoz. "Valahányszor olyan új példányt szerzünk be, amit a közönség még nem látott, rengeteg látogatónk érkezik. Egy ilyen csinos teknőssel különösen így áll a helyzet - ritkán mutatunk be élő fosszíliákat."

A következő napokban a teknőst tetőtől talpig átvizsgálják. A kutatók figyelme az egy kilogrammot nyomó állat minden porcikájára kiterjed. Terveik szerint egy speciális kamerával felszerelt optikai kábelt is elhelyeznek el a teknős kloakájába, hogy részletesen feltárhassák az állat légzőapparátusának működését.

A Lavarack-teknősök Ausztrália legnagyobb teknősbékái. A nőstények súlya az öt kilogrammot is elérheti. Az ausztrál kormány most a "veszélyeztetett" kategóriába sorolta őket.