A zágrábi asztalitenisz Európa-bajnokságon női csapatunk bronza után női egyesben Tóth Krisztina ezüst-, Bátorfi Csilla bronzérmet nyert. Az aranyérmet a luxemburgi Ni Xialian szerezte meg.

Ni Xialian nem tartozik a magyar és általában az európai asztaliteniszezők kedvencei közé. A hölgy 39 éves, s mint neve alapján könnyen megállapítható, Kínában látta meg a napvilágot, később kínai színekben világbajnoki aranyat is nyert, majd eljött Európába pénzt keresni. Hosszú ideig német klubokban szerepelt, megszerezte a luxemburgi állampolgárságot, s ettől kezdve már az európai kupákban, az Eb-ken és az Európa Top 12 versenyeken is sok borsot tört ellenfelei orra alá. Ni ugyanis egyedi ütőborítással és egészen különleges stílusban játszik, az egyetlen olyan tollszárfogású játékos, aki játék közben forgatni tudja az ütőjét. Ni Xialian 1998-ban, Eindhovenben már nyert Eb-t, és háromszor végzett az Európa Top 12 verseny élén.

Ha csak a legutóbbi idénynél maradunk, elsősorban Ni Xialian az oka, hogy a 25-szörös BEK-győztes Statisztika nem jutott a kupasorozat elődöntőjébe, hiszen mindkét ellenfelét legyőzte a december végi negyeddöntőben. No és Ni Xialian vezetésével nyerte meg a BEK-et a holland Henk ten Hoor, a döntőben kétszer is legyőzve Bátorfiékat, az FC Langweidet. Aztán a februári rotterdami Top 12-n Ni úgy verte 4:0-ra Bátorfit a csoportmérkőzések során, hogy a magyar játékos a négy szettben mindössze 20 pontot tudott csinálni.

És most ő volt az, aki a zágrábi Eb-n egyesben az elődöntőben Bátorfit, majd a döntőben Tóth Krisztinát legyőzte 4:1-re, s lett másodszor Európa-bajnok. Mindez egyben azt is jelenti, hogy a női csapat bronza után újabb két Eb-érmet szereztek versenyzőink. Bátorfi Csilla, aki kilenc Eb-arannyal érkezett Zágrábba, a várt tizediket nem tudta megszerezni. Erre a legnagyobb esélye a csapatversenyek során lett volna, de az elődöntőben válogatottunk kikapott a románoktól. Az egyéni versenyben elsősorban Tóth Krisztával párosban vártak jó helyezést maguktól - ebben is címvédők voltak -, ám ebben a számban egy régi mumus, a litván Gardauskaite, Pruisene kettős a negyeddöntőben legyőzte őket. Így aztán mindketten egyesben vigasztalódhattak, s értek el nem várt sikert. Bátorfi úgy jutott be az elődöntőbe, hogy az európai ranglista második helyezettjét, Mihaela Steffet győzte le óriási csatában, 4:3-ra. Azt a Steffet, akitől a már említett, románok elleni csapatmérkőzésen ő is, Tóth is kikapott. És ekkor, az elődöntőben jött Ni Xialian...

A másik ágon Tóth Krisztina menetelt, s a negyeddöntőben az osztrák Liu Jia ellen nyert. Az elődöntőben a világranglista másodikja, a hazai pályán játszó Boros Tamara következett. Boros nemrég, a Top 12 versenyen simán nyert Tóth ellen, most viszont Tóth kitűnően játszott, s 4:2-re győzött. És ekkor, a döntőben jött Ni Xialian...

A magyarok tehát egy ezüst- és két bronzéremmel zárták az Eb-t. Ennél persze már volt jobb, és lényegesen rosszabb is. Az pedig, hogy két magyar nő a dobogóra állhatott egyesben egy Eb-n, 1978-ban fordult elő utoljára.

A férfi egyes döntőjében az ifjú német reménység, az idei Top 12 győztese Boll megverte a görög Kreangát.

vegyes páros:
Blaszczyk, Ni Xialian (lengyel, luxemburgi) - Karakasevic, Garkauskaite (jugoszláv, litván) 4:0