Hamis tej miatt haltak meg a kínai csecsemők

Vágólapra másolva!
Állítólag több tucat kínai csecsemő vesztette életét amiatt, hogy hamisított, alacsony fehérjetartalmú tejjel táplálták őket Anhuj tartományban. A gyermekek halálát alultápláltság okozta. A hamisított tejet főleg szegény, tudatlan parasztcsaládoknak értékesítették. A kormány vizsgálatot indított az ügyben.
Vágólapra másolva!

Kína keleti részén csecsemők tucatjai haltak meg alultápláltság miatt, mert szinte semmi tápértékkel nem bíró, hamisított tejjel táplálták őket - jelentette kedden a China Daily című angol nyelvű kínai lap. A lap internetes kiadása szerint a halálesetek miatt Ven Csia-pao kormányfő alapos vizsgálatot és súlyos büntetést helyezett kilátásba a hamis tej előállítóival szemben. Az állami élelmiszer- és gyógyszerhatóság vizsgálóbizottságot küldött hétfőn az érintett, igen szegény tartományba, Anhujba, hogy megtalálják a tejhamisítókat.

Hivatalos források szerint 2003-ban legalább nyolc ilyen csecsemőhalál történt a tartományban, ám a helyi sajtó úgy tudja, hogy tavaly április óta ötven-hatvan csecsemő hunyt el alultápláltság következtében, az orvosok által csak "óriásfejnek" nevezett betegségben. Az alultáplált kicsik feje ugyanis abnormálisan nagyra nő, miközben a testük lesoványodik. Néhány hamisított tejjel táplált csecsemő már három nap alatt meghalt, többet viszont szüleik kórházba vittek, miután észlelték, hogy valami nincs rendben.

A halottak száma azonban még nőhet a vizsgálatok előrehaladtával. A haláleseteken kívül száz 3-5 hónapos csecsemő viseli magán az alultápláltság súlyos következményeit, mert a Pekingben, Belső-Mongóliában és Hejlungkiang (Heilongjiang) tartományban előállított olcsó áltejjel táplálták őket.

Az állami élelmiszer- és gyógyszerhatóság szerint a Fujang (Fuyang) városban engedély nélkül forgalmazott tejhamisítvány fehérjetartalma nem éri el a minimálisan előírt tíz százalékot. Általában csak 5-6 százalék a proteintartalmuk, de találtak olyan terméket is, amely csupán egy százalékban tartalmazott fehérjét. A hamisítványokban nincsenek meg az olyan létfontosságú ásványi anyagok sem, mint a vas és a cink. Egy orvos szerint ez olyan, mintha a csecsemőket "a vízhez nagyon hasonló anyaggal" táplálnák.

Anhuj tartományban a parasztcsaládok átlagosan évi ezer jüan (250 dollár) jövedelemből tengődnek, a hamisított tejet főként az ilyen családok veszik Fujangban. A szélhámosok könnyű prédáit elsősorban ezek az igen alacsony jövedelmű falusi fogyasztók jelentik, akik egészségügyi kérdésekben tájékozatlanok, vásárláskor pedig gyanútlanok.