Áprilisban 3,9 százalékos volt az infláció

Vágólapra másolva!
A fogyasztói árak az idén áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Vágólapra másolva!

Az elemzők áprilisra 3,7-3,8 százalék körüli 12 havi inflációt vártak. Áprilisban az alapdrágulás 0,2 százalék volt, a maginfláció 2004 áprilisához viszonyítva 2,6 százalékot tett ki. Az év első négy hónapjában 3,7 százalékkal emelkedtek az árak.

A fogyasztói árak az idén áprilisban 0,8 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Tavaly áprilisban a fogyasztói árak 0,3 százalékkal nőttek márciushoz képest, és 6,9 százalékkal haladták meg az előző év áprilisi szintet.

Májusban csökkenés várható

Májusra 3,5-3,6 százalékos, az év végére 3,7-3,8 százalékos inflációt várnak az MTI által megkérdezett elemzők, akik szerint az üzemanyagok áralakulása némi bizonytalanságot vihet a prognózisba.

A most megjelent adat az éves csúcsot jelentheti, májusra 3,6 százalékra csökkenhet az infláció, s az év további részében 3,5-3,9 százalékos sávban ingadozhat - véli Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője, aki decemberre 3,7-3,8 százalékos indexet prognosztizál."Ezeket a várakozásokat egy-két tizeddel módosítani kell, ha az üzemanyagoknál további áremelések következnek be" - tette hozzá az elemző.

Noha a 3,9 százalékos adat némileg meghaladja prognózisunkat, a maginfláció 2,6 százalékos alakulása azt mutatja, hogy a gazdasági környezet továbbra is az alacsony fogyasztói árindex irányába hat - jelentette ki Vojnits Tamás. Az OTP Bank elemzési igazgatója szerint az éves átlagos infláció a jegybank által kitűzött cél alatt maradhat, az OTP Bank ugyanis éves átlagban 3,5 százalékos, májusra ugyanekkora, decemberre pedig 3,8 százalékos indexet vár.

"Ez a prognózis kissé gyengébb, akár 255 forint/eurós árfolyam mellett is tartható, miközben továbbra is bizonytalansági tényezőt jelent az üzemanyagok ára, és egy váratlanul bekövetkező rossz mezőgazdasági termés, ami megdobhatja az élelmiszerárakat" - fogalmazott Vojnits Tamás.