Vágólapra másolva!
A Magyar Természettudományi Múzeumban szeptember 15-én három új időszaki kiállítás nyílik: Frans Lanting természetfotós "Dzsungelek", Nicole Ottawa és Oliver Meckes "Mikrovilág", illetve a "Variációk hat lábra - Találkozás a rovarokkal" című kiállítása.
Vágólapra másolva!

Frans Lanting: Dzsungelek

Frans Lantingot tartják korunk egyik legelismertebb természetfotósának. Nagy hatást kiváltó munkái könyvekben, folyóiratokban, és az egész világot bejárt kiállításokon kerültek bemutatásra. Képeit Párizs, Milánó, Tokió, New York, Madrid és Amsterdam múzeumaiban mutatták be. Budapestre rövid időn belül másodszor érkeznek képei. A Magyar Természettudományi Múzeumban 2004-ben már láthatták Szemtől szemben című kiállítását, amelynek témája az állatok viselkedése volt. Dzsungelek című kiállítása a Föld egyik legösszetettebb élőhelyét hozza közelebb a szemlélőhöz.

Frans Lanting így vall munkájáról: "Első trópusi utazásom alapjában megváltoztatta a természetről kialakított elképzeléseimet. A következő húsz évben bejártam a Föld számos esőerdejét, gyakran azzal a céllal, hogy a védelmükért folyó harc frontvonalából küldhessek fényképes beszámolókat. ... a dzsungelek hangulatát megörökítő benyomásokat próbálok féynképeimmel közvetíteni, és így bemutatni sokszínűségüket, összetettségüket. ...Ez a kiállítás személyes víziómat tükrözi a dzsungelekről, sokkal inkább a bennem keltett érzéseket fejezi ki, mint a leírásukat megkísérlő tudományos tényeket."

Nicole Ottawa és Oliver Meckes: Mikrovilág

A biológusból és fotósból álló alkotópáros célja, hogy a tudományos hitelességet és a kiállított tárgyak igényes, esztétikus bemutatását ötvözze. A tudományos módszerekkel elérhető hiteles, képi információt a színek tudatos és kreatív felhasználásával Ottawa és Meckes élményt nyújtó műalkotásokká fejleszti. A tudomány és esztétikum ötvözete ez, érdekes és izgalmas formák, szerkezetek abban a mikrovilágban, amelybe az emberi szem, biológiai korlátai miatt nem láthat bele.

A pásztázó elektronmikroszkóppal (Scanning Electron Microscope SEM) csak megfelelő módon előkészített tárgyról lehet ilyen mélységű felvételt elkészíteni. Az elektronmikroszkópba behelyezett tárgyat elektronnyalábbal pásztázzák végig. A visszavert elektronokat három érzékelő segítségével észlelik, amelyek speciális fényképezőgépként mutatják a felületet 10-50 ezerszeres nagyításban. Végül a digitalizált képeket számítógépre töltik, színezik, így alakulnak ki a látogatóknak bemutatott munkák.

Variációk hat lábra - találkozás a rovarokkal

Fej, tor, potroh, hat láb, szárnyak és összetett szemek. Mi lehet ez? Valami furcsa lény. A rovar. Az állatok legsikeresebb és fajokban leggazdagabb csoportja. Senki nem tudja még mennyi ismeretlen rovarfaj él a Földön. A rovarok nemcsak sokan vannak, de sokfélék is.

A rovarok osztályába tartoznak a tücskök, a szöcskék, a legyek, a szúnyogok, a méhek, a darazsak, a bogarak, a lepkék, hogy csak azokat említsük, akikkel nap mint nap találkozunk. Ki így, ki úgy viszonyul hozzájuk, de egy biztos: mindenkinek megvan róluk a véleménye. A Természettudományi Múzeum 10 millió példányos gyűjteményeiből 7 millió példány a rovarokból van. Most itt a lehetőség, hogy közelebbről is megismerjük őket.

A kiállítás eredeti gyűjteményi anyagok, felnagyított rovarmakettek, interaktív modellek és élő bemutatók segítségével tárja elénk ezt a titokzatos miniatűr birodalmat. 59 rovardoboz kalauzolja végig a látogatókat a rovarok rendszertanának kusza hálózatán. Eközben az egyes fajokhoz fűződő legendákat és kultúrtörténeti érdekességeket is megismerhetjük. A kiállításban a szó szoros értelmében szedjük ízekre az ízeltlábúakat, hátha ezzel többet tudunk meg sikertörténetükről. Akinek pedig kedve van hozzá, a méhek táncát is ellejtheti.

A bemutatót a Magyar Rovartani Társaság 80 db rovardoboza zárja.

A kiállítások szeptember 15-től november 30-ig tekinthetők meg.

Belépődíjak
Felnőttjegy: 600 Ft
Gyermek, diák, nyugdíjas: 300 Ft
Csoportos jegy (20 fő felett): 250 Ft/fő
Pedagógus igazolvánnyal, állandó belépővel, újságíró igazolvánnyal, ICOM kártyával a belépés ingyenes.