Vágólapra másolva!
Példátlan az idei hurrikánszezon, már 12 volt az idén, közöttük több olyan pusztító szörnyeteg, mint a Katrina, a Rita és a Vince. De Wilma mindegyiken túltett: egy időre a valaha látott legerősebb hurrikánná erősödött! Most egyre gyorsulva, Kanada partjait elhagyva száguld a nyílt óceánon kelet felé, órákon belül trópusi viharrá szelídül.
Vágólapra másolva!

Rendkívüli veszélyeket hordoz magában a Wilma hurrikán. Igen szeszélyes mozgása miatt az egész karibi térséget veszélyezteti. Ahol lecsap, példátlan pusztítást visz végbe. Itt követhetjük a hurrikán vonulását az ICI Interaktív Meteorológiai műholdkép-feldolgozó rendszere segítségével. (A film futási sebességét szabályozhatjuk, ill. megállíthatjuk a jobb tanulmányozás érdekében.)

Kedd (2005. 10. 25.) este:
Búcsú a Wilma hurrikántól

Példátlanul hosszú utat járt be hurrikánként a Wilma, de több ezer kilométeres nyomvonala most a végéhez közeledik. Jelenleg 1-es kategóriájú a Kanada partjainál száguldó hurrikán, de órákon belül trópusi viharrá szelídül.

Igazán emlékezetes hurrikánként vonul be a történelembe, ami sok halálos áldozatot és milliárdos pusztítást hagyott maga mögött, érintve a térség számos országát.

Jelenlegi haladási sebessége is rekordokat döntöget, megközelíti a 90 km/órát, ami örvénylési sebességnek is sok, nem pedig haladásinak!

A nagy sebesség miatt kilép a megfigyelt területről így tovább nem tudjuk követni filmünkön. Az utolsó kockákon már jól láthatók az enyhülés jelei, szeme már bezárult, és a pertoktól eltávolodott. Veszélyt mindenesetre már nem jelent, haladási iránya teljesen keletre fordult a nyílt óceán felé.

Kedd (2005. 10. 25.) délelőtt:
Gyorsvonati sebességgel robog a Wilma

Minden előrejelzésnek fittyet hányva, változatlan erőnek örvend a Wilma, továbbra is megtartva 200 km/órás tartós szélsebességét. Nagy szerencse, hogy már a nyílt óceánon száguld, ahol a hajók időben kitérhetnek az útjából.

Fontos, hogy a haladási út előrejelzése pontos legyen, ugyanis haladási sebessége egészen elképesztő: közel 80 km/óra, ami egy gyorsvonat sebessége. Ezzel a hajók nem tudnak versenyre kelni, időben kell biztonságba menekülniük. Még a legnagyobb hajóknak is jobb elkerülni a találkozást egy ilyen hurrikánnal.

A legfrissebb előrejelzések szerint pár óráig még 3-as kategóriában marad a Wilma, majd gyors gyengülésére számítanak. Közben tovább száguld északkelet felé.

Hétfő (2005. 10. 24.) este:
Wilma kiért az Atlanti-óceánra

Hatalmas utat járt már be a Wilma. miután a Karibi-szigetek, majd Mexikó után Floridán is rendkívüli pusztítást vitt végbe, majd a Bahamák északi szigeteit is érintette, kiért a nyílt óceánra.

Életútja valóban példátlan: a már több mint egy hete keletkezet hurrikán egy időre - 5-ös kategóriájúként - a valaha észlelt legerősebbé vált. Mexikó felett jelentősen gyengült, nagyon lelassult mozgása miatt a szárazföldön sokat időzött, rengeteg energiát veszítve ezzel, és visszaesett a 2-es kategóriába.

Ez azonban csak átmeneti állapot volt, a nyílt vizekre kiérve korábbi nevéhez méltó módon felerősödött, és Floridát felső 3-as kategóriában érte el, alig elmaradva a 4-es kategória 210 km/órás tartós sebességétől, ezzel az egyik legerősebb lett a Floridát pusztító hurrikánok sorában.

Sebessége annyira megnőtt, hogy a szárazföld felett szinte semmit nem gyengült, és előbb a Bahamákat, majd az óceánt érte el 200 km/órát meghaladó szelekkel. Haladási sebessége most is rendkívül nagy, közel 50 km/óra, ami várhatóan tovább nő.

Időközben az észak felé mozgó Alpha bekerült Wilma áramlási mezejébe, ami a pusztulását okozta.

Sorsát azonban a Wilma sem kerülheti el: egyre hűvösebb vizek felett rohan észak-északkelet felé a végzetébe: 26 fokos tengerfelszín hőmérséklet alatt leáll a hurrikán motorja. Még másfél napig éri el a hurrikán fokozatot, utána lassan elhaló trópusi viharként éri el Kanada partjait.

Hétfő (2005. 10. 24.) dél:
Most csap le Floridára a Wilma

Sokat erősödött és gyorsult a Wilma. Komoly energiautánpótláshoz jutva, áramlási rendszere egyre erősödött. Az utóbbi órákban rendkívüli mértékű volt az erősödése, ami szinte a legrosszabb elképzelések szerint alakult: a széllökések sebessége 250 km/óra körül van, a tartós szele is eléri a 200 km/órát, ami közel áll 4-es kategóriára határához.

Ez persze nagy jelentőségű a Floridában várható pusztítás mértéke és a várható áldozatok száma szempontjából. Már az előszelek és a fél napja hulló igen intenzív csapadék máris komoly gondokat és áradásokat okozott a mocsaras területeken. Most hatalmas pusztítás várható!

A Wilma mostani, 35 km/órát is meghaladó haladása előnyös abból a szempontból, hogy a félsziget feletti gyorsabb áthaladása csökkenti a pusztítás mértékét. Kevesebb lesz ugyanis - a Florida esetében létkérdés - összcsapadék mennyisége, a szélsebesség pedig úgyis az örvénylésből, nem pedig a haladási sebességből adódik.

Hétfő (2005. 10. 24.) reggel:
Megerősödött Wilma, gyengülő Alpha

Az éjszaka folyamán - a tegnapi előrejelzéseknek megfelelően - sokat erősödött és gyorsult a Wilma. A Mexikói-öböl meleg vize felett haladva komoly energiautánpótláshoz jutott, áramlási rendszere felerősödött, a széllökések sebessége lényegesen 200 km/óra felett van, a tartós szele is meghaladja a 180 km/órát, egyes modell számítások a meleg parti vizeken nem zárják ki a 4-es kategóriára erősödést sem, tartós 210-220 km/órás szelekkel.

Ez persze nagy jelentőségű a Floridában várható pusztítás mértéke és a várható áldozatok száma szempontjából. Az előszelek és a fél napja hulló igen intenzív csapadék máris komoly gondokat és áradásokat okoz a tengerből alig kiemelkedő mocsaras területeken. Valójában a hurrikán már elérte az USA területét a Florida előtti szigetkoszorúnál.

A Wilma nagyon felgyorsult, 30 km/órát is meghaladó haladása előnyös abból a szempontból, hogy a félsziget feletti gyorsabb áthaladása valójában csökkenti, nem pedig növeli a pusztítás mértékét. Kevesebb lesz ugyanis - a Florida esetében létkérdés - összcsapadék mennyisége, a szélsebesség pedig az örvénylésből, nem pedig a haladási sebességből adódik.

Hátrányos viszont, hogy kevesebb idő marad az aktuális haladási irány mentén a menekülésre és felkészülésre, itt most egész más lesz a helyzet, mint Mexikóban, ahol 3-5 km/óra sebességgel araszolt a Wilma.

Egészen különleges az is, hogy a hurrikántól délkeletre megfigyelhető még egy trópusi vihar, az éjszaka folyamán sokat gyengült Alpha, ami rövidesen bekerül a Wilma áramlási rendszerében, és sorsa nehezen kiszámíthatóvá válik.

Vasárnap (2005. 10. 23.) este:
Már Wilma áztatja Floridát

Ezekben az órákban éri el Wilma fő csapadékzónája Florida nyugati partjait, hatalmas esőzéseket okozva az egész félszigeten. A legtöbb csapadékot jelenleg még mindig - a hurrikán sújtotta - Yucatan-félsziget és Kuba nyugati területei kapják. Fontos megjegyezni, hogy a hurrikánoknak csak egyik romboló hatása az erős szél, a hatalmas csapadék okozza gyakran a több kárt, mint például New Orleans esetében is, két alkalommal is.

A Wilma már hosszabb ideje 2-es kategóriájú, 160 km/órás tartós széllel, és 200 km/óra körüli lökésekkel. Haladási sebessége nagyon megnőtt az elmúlt órákban, jelenleg 15 km/órával halad, a korábbi 3-5 km/óra helyett.

Az előrejelzések szerint a következő 12 órában újra eléri a 3-as kategória sebességi határát, a 180 km/órát. Haladása tovább gyorsul, egyenesen Florida felé. Kuba partjaitól biztonságos távolságban halad el, de szele és csapadéka így is komoly károkat okozhat.

Kuba és Florida után a Bahamákon is elrendelték a hurrikán riadót, bár várhatóan Wilma csak a szigetek egy részét érinti.

Haiti felett közben tekintélyes rendszerré fejlődött az Alpha trópusi vihar.

Vasárnap (2005. 10. 23.) reggel:
Ismét kinyílt a Wilma szeme

Jelentősen gyengült az éjszaka folyamán a Wilma, és 2-es kategóriába került át, 160 km/órás a tartós szélsebességel, 200 km/óra körüli lökésekkel. Mozgása az utóbbi órákban gyorsult, és északkeleti irányt vett, Florida felé tart, de Kubát is erősen érinti.

Kuba nyugati harmadában és Florida nagy részén már a legmagasabb riasztás van érvényben. Egyre erősödő csapadékcsapadékzónák érik el ezeket a területeket, de még Mexikó is bőven kap belőle a következő órákban. Kuba érintettsége nagyban függ a pálya déliesebb vagy északiasabb jellegétől, de Floridát már biztosan nem kerüli el, jogosak voltak a megtett óvintézkedések.

Filmünkön látható, hogy az időszak végére ismét megjelent a hurrikán szeme, ami az erősödés jele. A hurrikánközpont azzal számol, hogy a következő 24 órában, a meleg tengerfelszín felett, a Wilma új erőre kap, 3-as kategóriába erősödik, elérve a 180-190 km/órás tartós (legalább 1 percen át folyamatosan fennálló) sebességet.

Időközben - a tegnap délutáni írásunkban már jelzett - újabb trópusi vihar valóban kialakult, további nevek híján Alpha névre keresztették, erről adunk részleteket külön cikkünkben. A film közepén, Haiti és Dominika felett örvénylik.

Szombat (2005. 10. 22.) este:
Irány Florida!

Minden jel szerint jogosak azok az intézkedések, amelyeket Floridában tesznek a Wilma érkezése miatt.

A jelenleg 3-as kategóriájú hurrikán a Yucatan-félsziget északi partjainál mozog igen kis, 3-4 km/óra sebességgel. A tartós szélsebességek meghaladják a 180, a lökések a 210 km/órás értékeket.

A mexikói területeken hatalmas pusztítást végzett az átvonuló Wilma. Több mint félszáz településen rendeltek el szükségállapotot a rombolás miatt, és 6 halálos áldozatot is követelt a vihar. A károkról egyelőre becslések sincsenek. Nagy károk keletkeztek - az eddig még csak a hurrikán széle által érintett - Kubában is, ahol a 7 méteres hullámokkal a szárazföldre betörő tenger, és a napok óta ismétlődő özönvízek pusztítanak, és zárnak el településeket.

Wilma előrejelzései még egy minimális csökkenéssel számolnak végig belül maradva a 3-as kategórián, majd jelentős erősödése várható. Filmünkön is jól látható, hogy az északias irány egyre inkább keletebbre fordul, és majd felgyorsult mozgással halad Florida felé.

A Floridai-félszigeten kihirdetett hurrikán riadó miatt több millióan menekülnek kaotikus körülmények között: ismét üzemanyaghiány és közlekedési dugók akadályozzák a kiürítést.

Szombat (2005. 10. 22.) délután:
Wilma ismét tengerre száll

Cancún városát után Wilma rövidesen elhagyja a szárazföldet, és a Mexikói-öböl vizére lép át. Hatalmas pusztítást hagy maga után a Yucatan-félsziget északkeleti területein.

A szárazföldi órák alatt erejéből - a várakozásoknak megfelelően - jelentősen veszített, most 200 km/óra körüliek a tartós szélsebességek. Pár óráig még eltarthat ez a tendencia, amit a szemének - a filmen jól - megfigyelhető beszűkülése is jelez, de a tenger fölé érve energiájának ismételt jelentős erősödésével számolnak.

Haladási iránya északi, de egyre inkább keletre hajló, ami valószínűsíti a Floridát elérő pályáját.

Fő csapadékzónája jelenleg Mexikón kívül főleg Kubát áztatja.

A szakemberek növekvő esélyt adnak egy trópusi ciklon keletkezésének a Wilma által elhagyott Karib-tenger középső térségében, Haiti-tól délre.

Szombat (2005. 10. 22.) reggel:
Mexikó felett tombol a Wilma

Cancún város térségében, a Yucatan-félsziget északkeleti csücskénél tombol a Wilma. Mozgása lelassult, mindössze 5 km/órás sebességgel halad előre, ami fokozza romboló hatását, mivel hosszabban időz egy adott terület felett, és hatalmas, fél métert is meghaladó özönvizet zúdít az érintett térségekre. Filmünkön jól látható, hogy iránya egyre északabbra fordul, a part közelében marad, végigtarolva a sűrű üdülőövezeteket.

Energiája a szárazföld felett jelentősen csökken, mert átmenetileg alig kap energiautánpótlást. Most 230 km/órás a szélsebessége, 280 km/órás széllökésekkel. Ez várhatóan 200 km/óra alá csökken a következő órákban, mire ismét a tenger fölé ér, és új erőre kapva erősödésére számítanak.

A Mexikótól délre eső országok fellélegezhetnek, számukra a veszély elmúlt, a csapadék is szünőben van.

Átmenetileg csökkent Kuba csapadékterhelése is, de itt még távolról sem múlt el a veszély: az előrejelzések északkeleti mozgáspályát jósolnak.

Péntek (2005. 10. 21.) este:
Most csap le Mexikóra a Wilma

Köztes pályán mozog a Wilma, egy viszonylag rövidebb úton áthalad a Yucatan-félsziget északkeleti részén.Legerősebb szelei most érik el a szárazföldet Cancún és Tulum városa között, várhatóan óriási károkat okozva. A csapadákhullámok már órák óta ostromolják a térséget.

Még mindig jelentős a csapadék Honduras és Guatemala területén, Kuba nyugati területei pedig időnként a legintenzívebb zónába esnek. Innét félmillió embert evakuáltak eddig.

Várhatóan a szárazföldi áthaladás jelentősen visszavesz a hurrikán erejéből, de nem annyit, mintha a félsziget szélesebb területén mozgott volna. Így Wilma pusztító hurrikán marad a következő napokban is.

Péntek (2005. 10. 21.) reggel:
Wilma sorsdöntő órái

Sorsdöntő órák jönnek Wilma és a Yucatan-félsziget életében. Wilma eddig a félsziget közepe irányába tartott, ha a partot ott érné el, akkor a Ritánál lényegesen nagyobb pusztító erővel törne a szárazföldre. Erre számítva több tízezres kitelepítések történtek a térségben, lezárták Cancún repülőterét is.

Másrészről, ha itt érne partot, akkor mintegy 200 km-t kellene a szárazföld felett haladnia, ami nagyon lecsökkentetné az erejét, jelentősen csökkentve ugyanakkor az USA területeire leselkedő veszélyt.

Műholdfilmünkön nagyon jól megfigyelhető viszont, hogy Wilma egyre északiasabb irányba fordul, és valószínűbb, hogy központja esetleg nem, vagy alig érinti a félsziget északkeleti csúcsát. Ez esetben Mexikó megmenekül a legnagyobb pusztítástól, de Wilma viszont növekvő energiával kerülhet át a Karibi-tengerről a még melegebb Mexikói-öbölbe, és megnyílik az útja az USA partjai felé.

Ha az irányváltás még keletiesebb lenne, akkor Kuba is növekvő veszélybe kerül, ott is nagy kitelepítések kezdődtek.

Az óriási csapadékzóna azonban a legpusztítóbb központi résznél sokkal nagyobb kiterjedésű (vörös színezésű területek a filmen), ahol katasztrófális mennyiségű esők hullanak, sokfelé meghaladva Magyarország egész évi csapadékösszegét is! Ez biztosan érinti Mexikót és Kubát is.

Sokat javult viszont a helyzet Honduras, Nicaragua, a Kajmán-szigetek és Jamaica vonatkozásában, itt már csak kisebb csapadékmennyiségekre kell számítani.

Wilma jelenleg 4-es kategóriájú, átmeneti kisebb gyengülés után szele ismét megközelíti a 250 km/órát.

Csütörtök (2005. 10. 20.) délben:
Wilma fő csapadékzónája most éri el a Yucatan-félszigetet

A hurrikán jelenleg 4-es kategóriába esik, 240 km/órás tartós szelek jellemzik, ami kis gyengülés a reggeli értékekhez viszonyítva. Az előrejelzések a következő 24 órában jelentős erősödésére számítanak, a parthoz közelebbi melegebb vizek erősítő hatására a legvalószínűbb érték az 5-ös kategóriájú 260 km/óra lesz, de számolnak 280 fölé erősödésére is, ami magasabb a tegnapi maximális értékeknél is. Nagyon nehezen kiszámítható a viselkedése.

Szerencsére a vihar központi területei még a nyílt tergeren vannak, így jelenleg a hatalmas esőzések jelentik a fő romboló hatást. Filmünkön jól megfigyelhető, hogy az erős csapadékzóna szinte teljesen beborítja Hondurast, a legintenzívebb részek pedig most érik el Mexikó partjait.

Maga a hurrikán centrum a legnagyobb valószínűséggel pénteken érinti a Yucatan-félsziget északi csücskét, egyelőre elkerülve a sűrűn lakott területeket.

Vörös hurrikán-riadó van érvényben Floridában, ahová csak a jövő hét elejére várják a mostani számítások az érkezését.

Csütörtök (2005. 10. 20.) reggel:
Wilma először a Yucatan-félszigetet veszélyezteti

Keveset gyengült az éjszaka a Wilma. Továbbra is 5-ös kategóriájú (bár annak alsó értéke közelében), és 250 km-es szelekkel tombol, 300 km/órát meghaladó széllökésekkel, egyelőre még mindig a Karib-tenger felett. Fontos tudni, hogy ez a gyengülés egyáltalán nem egy tartós tendencia része, a hurrikánok ereje sokat ingadozik, átmeneti csendesedést bármikor követhet újabb, akár nagyobb erősödés. A fő meghatározó a tengerfelszín hőmérséklete, ez pedig a térségben nagyon kedvez a Wilmának.

Mozgása nagyon nehezen jelezhető előre, már a néhány órával ezelőtt előrejelzett legvalószínűbb pályától is jelentősen eltért. Fimünkön jól látható, hogy centruma most a Yucatan középső területeit célozza a Yucatan-szorosson előrejelzett áthaladáshoz képest jelentősen déliesebb pályán mozog. Jól látszik ugyanakkor a lüktető-imbolygó mozgása is, Haladási sebessége alig haladja meg a 10 km/órát.

A Yucatanon kitelepítések indultak, az esti órákra odaérhet a fő vihar. Mexikó és Belize van közvetlen veszélyben.

Továbbra is az erős csapadékzónába esik Jamaica, Kuba, Honduras és Nicaragua. A csapadék várható mennyisége meghaladja a 600 mm-t, ami megfelel a magyarországi egész évi csapadékösszegnek. Errefelé egyre növekszik a sárfolyamok és füldcsuszamlások veszélye, melyek gyakran követelnek sok halálos áldozatot. Egyelőre javul viszont a helyzet a Kajmán-szigeteken.

Szerda (2005. 10. 19.) este:
Wilma a valaha látott legerősebb hurrikánná erősödött

Az USA Nemzeti Hurrikán Központ tájékoztatása szerint a legmagasabb, 5-ös kategóriájúvá erősödött Wilma a valaha észlelt legerősebb hurrikánná alakult. A hurrikánban uralkodó nyomás-süllyedés mértéke a hurrikánok erejének egyik legfontosabb fokmérője, ugyanis a nyomáskülönbség mértéke nagyban meghatározza a beáramló szelek sebességét, egyszerűen szólva: nagy nyomáskülönbség esetén erősebb a szél.

Wilma központjában 882 millibárra csökkent a légnyomás, ez az Atlanti-térségben valaha mért legalacsonyabb nyomásérték, sokkal kisebb az eddigi hurrikánokénál. A Rita is csúcstartó lett a nyomás-süllyedés gyorsaságában, ami példátlan erőket sejtetett, de a Rita központjában "mindössze" 898 millibárig csökkent végül is a nyomás. Ez a két hurrikán közötti 16 millibáros differencia hatalmas érték, gondoljunk a hurrikánokat jellemző 100 millibáros teljes nyomás-süllyedési értékekre.

Így nem meglepő, hogy a tartós szélsebesség is túllépi a 280 km/órát, ami számunkra teljességgel elképzelhetetlen érték, a széllökések pedig jóval 300 km/óra felett vannak. Ez a szél mindent képes lerombolni.

A hurrikán továbbra is nagyon szeszélyesen mozog, valószínű egy olyan pálya, amelyik a hét végén Florida felett vezet át. De jelenleg a térség minden országa veszélyeztetett, köztük a közelmúltban sokat szenvedett Mexikó is. Félő, hogy a tengerből alig egy-két méterre kiemelkedő Kajmán-szigetek felett egyszerűen átcsap a tengervíz. Jelenleg a mozgásiránya északnyugati, haladási sebessége 10-15 km/óra.

Szerda (2005. 10. 19.) délelőtt:
Katasztrofális hurrikánná erősödött a Wilma

Már halálos áldozatokat követelő, kitelepítéseket és nagy pusztítást okozó hurrikánná fejlődött a Wilma. A Karib-tenger meleg vize felett hatalmas energiát felhalmozó hurrikán 4-es fokozatúvá erősödött, és veszélyezteti a térség országait.

Az utóbbi órákban a korábbi trópusi vihar egyre erősebb hurrikánná fejlődött. Filmünkön jól látható, hogy megjelent az örvény szeme, ami lassan nyugat-északnyugati irányba mozdul el.

A csapadékhullámok érintik Jamaica, Haiti és Kuba szigetét is. A kontinensen jelenleg Nicaragua és Honduras van veszélyben, itt a hegyes vidékeken lezúduló csapadék katasztrofális földcsuszamlásokat, sárfolyamokat indíthat el.

A hurrikán pályája egyelőre bizonytalan, de kicsi az esélye, hogy az USA korábban katasztrófa sújtotta területeit érintené.

ICI Interaktív Meteorológia