Mutánsok védik a növényeket

Vágólapra másolva!
Farkas Csaba cikke a Délmagyarországban a káros gombák ellen bevethető hasznos gombákról.
Vágólapra másolva!
Kredics Lászlóhttp://www.sci.u-szeged.hu/microbiology/Klhu.htmA kutató honlapja

Az óriási mezőgazdasági károkat okozó gombabetegségek ellen - gombák is bevethetők. Így vegyszer nélkül, biológiai úton is lehetséges lesz a növényvédelem. A témán dolgozó kutatócsoport egyik tagja akadémiai ifjúsági díjat kapott.

A káros gombák ellen bevethető hasznos gombák - voltaképpen speciális penészgombák, trichodermák - antibiotikumokat termelnek, melyek a kártevő gombák fejlődését gátolják. Nemcsak így fejtik ki hatásukat, hanem parazitaként is pusztítják a káros gombákat. Ez tehát a gombákkal való növényvédelem alapja - mondja Kredics László, az MTA-SZTE mikrobiológiai kutatócsoport tudományos munkatársa. Kiemelkedő tudományos eredményéért Akadémiai Ifjúsági Díjban részesült.

Gombák bevetése gombák ellen azért szükséges, hogy a kémiai szerek mennyiségét csökkenteni lehessen, kisebb legyen a környezetkárosítás. A védekezés most még főként kémiai szerekkel megy - az alsóbbrendű gombák lehetővé teszik a biológiai védekezést, vagy akár a kettő kombinációját, az integrált növényvédelmet.

Utóbbi esetben fontos: a kártevők ellen alkalmazott gombaellenes kémiai szer a hasznos gombát ne károsítsa. E cél elérése érdekében hasznos gombákból mutánsokat alakítanak ki. A hasznosgomba-tenyészet egyik részét ultraibolya (UV) sugárzással kezelik, és ezzel ellenállóvá teszik egy bizonyos kémiai szerrel szemben. A tenyészet másik részét másik hatóanyaggal szemben teszik ellenállóvá. A kétféle gombát keresztezik - s a létrejött új nemzedék már többféle gombaellenes szerrel szemben ellenálló lesz. Így a hasznos gombát és a vegyszert egyszerre lehet alkalmazni a káros gombák ellen. Vegyszerből tehát kevesebb is elég lesz, kevésbé károsodik a környezet. Mindezeknek a gyakorlati megvalósításán dolgozik az a csoport, melynek Kredics László is tagja. A cél: szabadalom.

A hasznos gombákat már több helyütt alkalmazzák a világban, például Izraelben, Új-Zélandon. Vajon mennyire van szükség további, magyar kutatásokra; nem lenne egyszerűbb importálni a "kész" gombákat? - Nem, mert mindenütt az adott területen élő gombák alkalmazása a leghatékonyabb. Kutatni azért is kell, mert e penészgombák a termesztett gombákat is károsíthatják, sőt legyengült szervezetű embereket is megtámadhatnak. S ezt meg kell előzni.

Farkas Csaba
Forrás: Délmagyarország