25 év után kiengedték a börtönből az olasz bírógyilkost

Celebrations For The Anniversary Of The Death Of Giovanni Falcone giovanni falcone falcone mafia giovanni falcone morte giovanni falcone anniversario morte giovanni falcone milano falcone milano antimafia celebrazioni antimafia milano lenzuolo bianco Hori
A white sheet flutters on the balcony of Palazzo Marino in honor of Giovanni Falcone, killed by the Mafia 28 years ago, Milan on May 22, 2020. 28 years ago Giovanni Falcone was killed, together with his wife Francesca Morvillo and three men of the escort, in the Massacre of Capaci at the hands of the Sicilian mafia. (Photo by Mairo Cinquetti/NurPhoto) (Photo by Mairo Cinquetti / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Vágólapra másolva!
Elhagyhatta a börtönt a 25 éves büntetés letöltése után Giovanni Brusca maffiafőnök, aki 1992-ben többek között meggyilkolta Giovanni Falcone maffiaellenes vizsgálóbírót is. Brusca 1996-os letartóztatását követően a nyomozóknak bevallotta, hogy több mint 150 embert gyilkolt, vagy gyilkoltatott meg, de képtelen volt felidézni a neveiket. Szabadon bocsátásának híre hatalmas felháborodást váltott ki országszerte.
Vágólapra másolva!

Brusca egyike volt a Cosa Nostra szicíliai maffiát egykoron vezető Salvatore "Toto" Riina legközelebbi bizalmasainak, de később megbánást tanúsított, és végül együttműködött az igazságszolgáltatással.

A 64 éves férfi hétfőn elhagyhatta a római Rebibbia börtönét, miután az életfogytig tartó börtönbüntetését 30 év börtönbüntetésre csökkentették az igazságszolgáltatással való együttműködés miatt, jelenleg feltételesen van szabadlábon, négy évig

- számolt be az olasz média.

Giovanni Falcone gépkocsiját 500 kilogramm robbanóanyaggal robbantották fel 1992. május 23-án a Palermóhoz közeli Capaci autósztrádáján,

a robbanásban meghalt a felesége, valamint a testőrei is.

A megbízó Toto Riina volt, a robbanószerkezetet Brusca hozta működésbe.

Brusca szabadulása hatalmas felháborodást váltott ki Olaszországban,

sokan bírálták, hogy egy ilyen kegyetlen gyilkos hasznot húzott egy olyan törvényből, amely csökkenti az igazságszolgáltatással együttműködők büntetését, és amelynek Falcone is nagy védője volt.

- nyilatkozta a hír hallatán Maria Falcone, a vizsgálóbíró testvére, a maffiaellenes harc szintén ikonikus alakja.

A baloldali Demokrata Párt (PD) főtitkára, Enrico Letta korábbi miniszterelnök a gyomorszájra mért ütésnek írta le a döntést, mindazonáltal hangsúlyozta, hogy fontos tiszteletben tartani azt, amit Falcone testvére mondott.

A Brusca által elismert különös kegyetlenségű bűncselekmények között szerepel az akkor 13 éves Giuseppe Di Matteo meggyilkolása, akit 1993 novemberében raboltak el, és 1996 januárjában megfojtottak, majd holttestét savban feloldották.

A fiút egy vérbosszú miatt raboltatta el a szicíliai maffia, ugyanis apja, Santino Di Matteo, korábbi maffiózó elhagyta a bűnszervezetet, és együttműködött a rendőrséggel.

Megemlékezés a meggyilkolt Giovanni Falcone28 évfordulóján Forrás: NurPhoto via AFP/Mairo Cinquetti/NurPhoto/Mairo Cinquetti

A Scannacristiani becenéven, valamint 'u verru (a disznó szicíliai nyelven) is ismert Brusca nagyon fiatalon kezdte pályafutását a maffiában, tekintve, hogy apja, Bernardo ismert maffiafőnök volt, akinek helyét letartóztatása után fia vette át. Brusca egy olyan könyörtelen gyilkosokból álló csoport tagja volt, amelynek közvetlenül Riina parancsolt.

Brusca 1996-os letartóztatását követően a nyomozóknak elmondta, hogy több mint 150 embert gyilkolt vagy gyilkoltatott meg, de képtelen volt felidézni neveiket.