Visszarendelik az otthon lévő katonákat a zárlat alatti laktanyákba<br/>

Vágólapra másolva!
Újabb öt katonát szállítottak kórházba tegnap gennyes agyhártyagyulladás gyanújával. Az újoncok többségét otthonról vitte el a mentő, ők ugyanis szabadságon voltak a karantén elrendelése idején, ezért a laktanyába már nem térhettek vissza. A Honvédség emiatt elrendelte az otthon lévő katonák visszatérését a zárlat alatt lévő laktanyákba. Az agyhártyagyulladás kórokozója újabb áldozatot szedett.
Vágólapra másolva!

Vissza kell térniük a karantén alatt lévő kalocsai és szabadszállási kiképzőközpontokba azoknak a katonáknak is, akik szabadságon voltak a zárlat elrendelésekor. A honvédség döntését az indokolja, hogy tegnap négy katonát szállítottak otthonról kórházba a gennyes agyhártyagyulladás tüneteivel. A fertőző kór lappangási ideje tíz nap, így az otthon lévő katonák elvileg hordozhatják a betegséget, ráadásul ők a laktanyákban lévő társaiktól eltérően nem kaptak antibiotikumot és védőoltást sem. A rendelkezés a szabadszállási bázist érinti inkább, a karantén életbe léptetésekor ugyanis a sorkatonák többsége otthon volt a karácsonyi ünnepekre. Az otthonról beszállított katonák közül három Szabadszálláson szolgál, egy pedig Kalocsán. Ez utóbbi azonban nem a kiképzőbázison, hanem a kivont technikai eszközök raktárában.

A kalocsai kiképzőközpontból vitték be viszont tegnap az ötödik fiút, akinél a tünetek egyértelműen agyhártyagyulladást mutatnak. (A másik négy katona magas lázzal jelentkezett a háziorvosnál, aki a vizsgálat után haladéktalanul beutalta őket a kecskeméti, illetve a Szent László Kórházba.) Betegsége azért aggasztja különösen a honvédségi illetékeseket, mert már megkapta az antibiotikumokat és a védőoltást is. Amennyiben az utólagos vizsgálatok igazolják a gennyes agyhártyagyulladást, újra kell kezdeni a kalocsai karantén feloldásához szükséges tíznapos határidő számítását. A zárlatot csak akkor oldják fel, ha a lappangási idő alatt egyetlen megbetegedés sem történik.

Az említett öt katonán kívül összesen tíz bakát ápolnak kórházban gennyes agyhártyagyulladás tüneteivel. A legsúlyosabb, életveszélyes állapotban az a fiú van, akit vasárnap szállítottak a kecskeméti kórházba. A katona az apja szerint 18 órán keresztül nem kapott orvosi ellátást. Svéd László, a Magyar Honvédség egészségügyi csoportfőnöke a Magyar Hírlapnak elmondta: az eddigi vizsgálatok szerint a baka szombaton tízkor ért vissza a laktanyába, és csak négy órakor jelentkezett a gyengélkedőn, hogy lázas. Az egészségügyi katona nem jelezte a telefonon elérhető ügyeletes orvosnak a megbetegedést - Szabadszálláson ekkor még nem volt agyhártya-gyulladásos -, a fiút a reggel beérkező egészségügyi tiszthelyettes vizsgálta meg, aki azonnal kihívta a mentőket. Svéd közölte: megerősítették az egészségügyi ügyeletet azokban a laktanyákban is, ahol nem volt fertőzés.

A kalocsai és szabadszállási laktanyákon kívül Baranya megyében, Borsodban és Budapesten is regisztráltak gennyes agyhártya-gyulladásos megbetegedést. Gógl Árpád a reggeli krónikában elmondta, hogy a gyógyszerek rendelkezésre állnak, nincs hiány semmiben. Minden megyei kórház fertőző osztályát készenlétbe állították és ha kell a kórházi készülékeken túl további 32 lélegeztetőkészülék van készenlétben.

Évente 20-30 haláleset történik hazánkban, amelyet a gennyes agyhártyagyulladás okoz. Ez a szám nem tér el a külföldi országokétól - állítja az Állami Népegészségügyi Tisztiorvosi Szolgálat járványügyi főosztályvezetője. Ütő István elmondta, hogy a gennyes agyhártyagyulladást bármilyen kórokozó előidézheti. Ezek a vírusok, baktériumok 100-ból öt ember szervezetében jelen vannak, akár az influenzavírus a torokváladékban. Az igazi baj csak akkor kezdődik, ha valamelyik baktérium vagy vírus áttöri a szervezet védekező rendszerét. Egyre többen jelentkeznek gyógyszerért, hogy megelőzzék a gennyes agyhártyagyulladás kialakulásának az esélyét, ám Ütő szerint csak akkor érdemes a kezelést megkezdeni, ha jelentkeznek az agyhártyagyulladás tünetei.

A betegség először Kalocsán ütötte fel a fejét, ezért feltételezhető, hogy itt jelentkezett először a járvány miatti rémület. Rácz Jenő, a kalocsai kórház főigazgatója érdeklődésünkre elmondta, hogy háziorvosaik és a lakosság körében is egy felhívást tettek közzé, hogy a legcsekélyebb tünet esetén is jelentkezzenek a kalocsai kórházba.

A gennyes agyhártyagyulladást okozó kórokozó más betegséget is előidézhet, így például felsőlégúti hurutos megbetegedést is. Ebben halt meg az az 50 éves Pest megyei asszony, akit hétfőn este szállítottak be a László kórházba. Ennek a nőnek nem gennyes agyhártyagyulladása volt, hanem súlyos légúti megbetegedése, amelyet az agyhártyagyulladás kórokozója idézett elő. A Szent László Kórházban gennyes agyhártyagyulladással kezelt másik kiskatona állapota romlott, változatlanul súlyos, géppel lélegeztetik - közölte a főorvos. Javult viszont az állapota annak a Pest megyei diáklánynak, akit ugyancsak az intenzív osztályon ápolnak - mondta kérdésünkre Vukmirovits György.
Az a négyéves ózdi kislány is meggyógyult, akit Miskolcon kezeltek agyhártyagyulladással. Kiderült, hogy a kislány nagybátyja Kalocsán katona, feltehetően tőle kapta el a betegséget.

Már nemcsak az orvosok és a honvédség foglalkozik a járványszerű agyhártyagyulladással, hanem a politikusok is megmozdultak az ügyben. A Szabad Demokraták Szövetsége parlamenti képviselői kezdeményezik, hogy az Országgyűlés Egészségügyi és Szociális , illetve Honvédelmi Bizottsága január elején közös ülésen vizsgálja meg a laktanyákban kialakult agyhártya-gyulladásos járvány körülményeit. A vizsgálatot kezdeményező képviselők szerint a Magyar Honvédség laktanyáiban uralkodó áldatlan állapotok nem magyarázhatóak pusztán anyagi okokkal, hanem szemléletbeli problémákat is tükröznek. Az SZDSZ emlékeztet arra, hogy az ombudsman is felhívta a figyelmet: nincs megfelelő együttműködés az ÁNTSZ és a katonai egészségügyi szervek között. Wachsler Tamás, a honvédelmi tárca közigazgatási államtitkára sajnálatosnak nevezte, hogy az SZDSZ politikai tőkét kíván kovácsolni a megbetegedésekből. A rendkívül rossz körülményekről az államtitkár elmondta: az elsősorban az elmúlt négy évnek köszönhető, a jelenlegi vezetés megkezdte a honvédség átalakítását. Jövőre több milliárdot fordítanak laktanyafelújításokra. Wachsler az egészségügyi csoportfőnökkel tegnap Kalocsán járt, a karantén miatt azonban ők sem léphettek be a laktanyába. Annyit azonban megígért, hogy a helyőrségben rekedt katonák megkapják elmaradt szabadságukat.

(Magyar Hirlap)