Szonda Ipsos: Csökkent az MSZP előnye

Vágólapra másolva!
Csökkent az MSZP és a Fidesz támogatottsága közötti különbség. A vezető kormánypártnak 32, fő riválisának pedig 30 százalékos a támogatottsága az összes választókorú körében. A biztos pártválasztók esetében ez az arány 49, illetve 42 százalék az MSZP javára - ismerteti a Népszabadság a Szonda Ipsos június első felében végzett közvélemény-kutatásának eredményeit.
Vágólapra másolva!

Idén, egészen mostanáig rendkívül szűk sávban, 35-37 százalék között mozgott az MSZP támogatottsága a választókorú népesség körében. Hasonlóan stabil volt a párt támogatottsága a biztos pártválasztók körében, folyamatosan 51-53 százalékot mért a Szonda Ispos. A júniusi felmérés azonban ezeknél kissé alacsonyabb értékeket eredményezett. Az összes kérdezett körében 32 százalékos, az aktív szavazói csoportban 49 százalékos a nagyobb kormánypárt támogatottsága. A megmaradt támogatók ugyanakkor elszántak: részvételi hajlandóságuk továbbra is igen magas, 80 százalékuk biztosan részt venne egy mostani választáson - ismerteti a Népszabadság a Szonda Ispos júniusban végzett közvélemény-kutatásának eredményét. .

A Fidesz 2003-as adatai 27-29 százalék közöttiek a felnőtt népességen belül, a júniusi 30 százalékos támogatottság egy kicsit nagyobb ennél. A biztos szavazói táborban is kisebb mértékű emelkedés figyelhető meg, a korábban 38 és 40 százalék közötti támogatottság júniusban 42 százalékos volt. A Fidesz táborában kisebb a szavazási hajlam, 72 százalékuk menne akár most választani - írja a lap.

Az eddigi felmérések adatainak összevetése során kiderül, az MSZP szavazatveszteségei, a Fidesz nyereségei nem egyenletesen terülnek el a társadalmi rétegeken belül. A legjelentősebb változások a diplomások, a fővárosiak körében, tehát viszonylag kis létszámú csoportokban észlelhetők. Ugyan a statisztikai mintahiba meglehetősen nagy e két rétegben, mégis valóságosnak tekinthetők a módosulások - olvasható a Népszabadságban. A budapestiek között 41 százalékról 30 százalékra szűkült az MSZP tábora, míg a Fideszé 21 százalékról 29 százalékra nőtt. A diplomások körében is számottevő változás figyelhető meg, a szocialisták korábbi 36 százalékos támogatottsága, 28 százalékra csökkent, ugyanakkor a Fideszé éppen fordított arányban és mértékben módosult.

Közel ugyanez a változási irány érzékelhető a nyugdíj előtt állók, korai nyugdíjasok, valamint a szakmunkás végzettségűek csoportjaiban.

Bizonyos társadalmi csoportokban ugyanakkor nem történt változás. A középkorosztályban, az érettségizettek, a beosztott szellemi tevékenységet végzők körében stabil az MSZP támogatottsága, és akár korábban, most is 5-7 százalékpont előnyben van a Fidesszel szemben. A falvakban sem figyelhető meg változás, a két párt szavazótábora nagyjából azonos méretű.

A kisebb pártok táborai érintetlenek maradtak - írja a Népszabadság.