Novák Katalin magyar államfő egynapos hivatalos látogatásra érkezett az osztrák fővárosba, hogy kétoldalú tárgyalásokat folytasson Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnökkel. A köztársasági elnököt csütörtökön reggel a bécsi főpályaudvaron virágcsokorral fogadta Maximilian Henning, az osztrák külügyminisztérium protokollfőnöke. Ezt követően katonai díszszemlét tartottak az egykori császári palota, a Hofburg belső udvarán Novák Katalin és osztrák hivatali partnere tiszteletére. Az ünnepélyes fogadtatást a magyar és az osztrák államfő kétoldalú egyeztetései követték. A közös sajtótájékoztatón Novák Katalin kiemelte, azért is örül a mostani látogatásának, mert ő lehet az első külföldi partner, akivel Alexander Van der Bellen hivatalában találkozik október 9-i újraválasztását követően.
Az első hivatalos találkozásunk megerősítette, hogy azzal is lehet erősíteni a jószomszédi viszonyt, hogy mi ketten őszintén tudunk egymással beszélni
– jelentette ki Novák Katalin. Hangsúlyozta, hogy a kétoldalú találkozóik hozzájárulnak ahhoz, hogy itt, Európa szívében ez a két ország még erősebb szövetséges legyen.
Magyarország és Ausztria között sok évszázadon át erősek a gazdasági, a kulturális és az emberi kapcsolatok
– nyilatkozta Alexander Van der Bellen. Hozzátette: ez vonatkozik a határon átnyúló együttműködésre is, ami történelmileg új fejlemény, hiszen a vasfüggöny hosszú évekig elválasztotta a két országot. A szövetségi elnök beszédében arra is kitért, körülbelül 150 ezer magyart foglalkoztatnak Ausztriában.
Magyarország és Ausztria számára egyaránt az átjárható, nyitott belső határok és a biztonságos külső határok a fontosak
– erősítette meg Novák Katalin.
A magyar államfő ugyanakkor annak is hangot adott, hogy
különbséget kell tenni a legális gazdasági bevándorlók, az illegális bevándorlók és a menekültek között.
Kifejtette, hogy Budapest és Bécs egyetért abban, hogy az illegális bevándorlással szemben határozott fellépésre van szükség. A két ország nemrég Szerbiával együtt egyeztetéseket folytatott arról, hogyan lehetne hatékonyabbá tenni a védekezést. Novák Katalin szavai szerint már születtek megállapodások, amelyek szorosabb együttműködésről és az illegális migrációval szembeni nagyobb osztrák szerepvállalásról szólnak.
Amikor Magyarország déli határait védi, egyúttal az Európai Unió külső határait is védelmezi
– érvelt a köztársasági elnök. Hozzátette: fontos, hogy a védekezést lejjebb vigyük, a szerb–északmacedón határra.
A két államfő egyaránt hangsúlyozta, most, az ukrajnai háború idején különösen fontosak a kétoldalú egyeztetések. Novák Katalin elmondta: Magyarország álláspontja a háborúval kapcsolatban az első perctől kezdve világos.
Elítéljük az orosz agressziót, egy szuverén ország megtámadását, és nem ismerjük el az annektált területek Oroszországhoz tartozását, Ukrajna mellett vagyunk
– fogalmazott. Hozzáfűzte: Magyarország nem támogat semmiféle olyan intézkedést, amely a háború eszkalációjához vezet. Novák Katalin kitért rá, hogy Kárpátalján nagyjából százötvenezres kisebbség él, és már mintegy kétszáz ottani ember vesztette életét a háború során.
Szeretnénk ezeket a veszteségeket a jövőben elkerülni, szeretnénk, hogy mielőbb asztalhoz üljenek a háborús felek, és Európa újra a béke szigetévé válhasson
– nyilatkozta. Hozzátette: a magyar és az osztrák emberek az első perctől minden támogatást megadnak az ukrajnai háború elől menekülőknek, akik közül Magyarországra már közel egymillióan érkeztek. Az ukrajnai háború okozta energiaválsággal kapcsolatban pedig elmondta, Magyarország célja egy mielőbbi energiafüggetlenség megteremtése.
A magyar államfő a nap folyamán további programokon vesz részt Bécsben, többek között az Érseki Palotába látogat, ahol négyszemközti megbeszélést folytat Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsekkel. Este pedig a Szent II. János Pál pápa által 1996-ban alapított katolikus egyetemen tart előadást a hallgatóknak.