Hamarosan újra látogatható lesz Déva vára

Vágólapra másolva!
Végéhez közeledik Déva várának a felújítása, jövőre visszakapcsolják a turisztikai körforgásba az erődítményt - jelentette be kedden Florin Oancea, a dél-erdélyi város polgármestere.
Vágólapra másolva!

A Hunyad megyei város elöljárója közösségi oldalán több fényképet is megosztott a belső várban zajló felújítási munkálatokról, melyekkel véget ér az erdélyi turisztikai látványosság több szakaszban lezajlott felújítása.

A belső várra vonatkozó 23 millió lejes (1,76 milliárd forint) beruházást nagyrészt európai uniós forrásokból finanszírozták.

A polgármester hangsúlyozta: 2024-ben több eseményt is szerveznek a felújított erődítményben.
A Déva fölé magasodó Várhegyen álló erődítmény külső falait korábban újították fel szintén uniós támogatással.

Ezeket a részeket 2016-ban nyitották meg a látogatók előtt.
A hegy ormán található belső vár felújítása mellett önkormányzati támogatással az ide vezető felvonókabint is nagyobbra cserélték, kötélpályáját, megállóit felújították - számolt be róla a Krónika.

A dévai Várhegyen már az ókorban is állt erődítmény.

A várat a tatárjárás után IV. Béla király építtette újjá, 1302-től az erdélyi alvajdák székhelye volt. Számos birtokosa közül a legjelentősebbek Hunyadi János, Szapolyai János, Bocskai István és Bethlen Gábor voltak.

Az 1848-49-es szabadságharcban a magyar forradalmi seregeknek Buda és Arad mellett Déva várát is sikerült elfoglalni. Bem tábornok a várban lőszerraktárt rendeztetett be, mely felrobbant. Az egész Várhegyet uraló várrendszer jelentősen megsérült, felújítása sokáig váratott magára.

A várnak szépirodalmi vonatkozása is van,

a Kőmíves Kelemen című népballada felépítésének elképzelt történetét meséli el.

A történelmi Magyarország várai közül Erdély területén a legjobb állapotban fennmaradó várak közé tartozik még az aradi, a fogarasi, a brassói, a nagyváradi és a törcsvári vár.