Az egészen apró elváltozások miatt is érdemes orvoshoz fordulni

bőrrák
Vágólapra másolva!
A fejen, vagy a nyakon alakul ki az UV-sugárzás okozta bőrdaganatok mintegy 30-40 százaléka, ezért és az arcunkat érő állandó UV-terhelés miatt már az egészen apró elváltozásokra is érdemes odafigyelni. Az érdes, vagy az elszíneződő: rózsaszín-piros foltokat érdemes mihamarabb megmutatni a kezelőorvosunknak – tanácsolja Holló Péter. A Semmelweis Egyetem Bőr,- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója kiemelte: a korai stádiumban felismert betegség nagyobb eséllyel gyógyítható. - írja az Infostart.
Vágólapra másolva!

Az UV-sugárzás többek között bőröregedést, ráncosodást, pigmenteltéréseket, hámló bőrelváltozásokat majd az esetek 10-15 százalékában laphámsejtes bőrrákot is okozhat – mondja Holló Péter.

A Semmelweis Egyetem Bőr,- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója ismertette, az arcbőrön megjelenő fénykárosodás által okozott tünetek akár hosszú évekig panaszmentesen szinte észrevétlenek maradhatnak.

A rendszeres, évente elvégzett szűrővizsgálattal a már korai stádiumban felismert betegség nagyobb eséllyel gyógyítható, így a rákmegelőző állapotból szakszerű kezeléssel nem alakul ki bőrrák.

A krónikus napfényártalom okozta tünetek az elsők között és leggyakrabban az arcon alakulnak ki, hiszen ez a terület jobban ki van téve a napsugárzás káros hatásainak, mint más testrészünk.

Az érdes, vagy az elszíneződő: rózsaszín-piros foltokat érdemes mihamarabb megmutatni a kezelőorvosunknak – tanácsolja Holló Péter. A Semmelweis Egyetem Bőr,- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika igazgatója kiemelte: a korai stádiumban felismert betegség nagyobb eséllyel gyógyítható. Forrás: https://infostart.hu/tudomany/2022/06/06/az-egeszen-apro-elvaltozasok-miatt-is-erdemes-orvoshoz-fordulni

A ruhával nem eltakarható bőrfelületek – arc, fejtető, kézfej, dekoltázs – védelmére már tavasszal és a nyár elején is fokozott figyelmet kell fordítani. Fényvédő készítményekkel, napszemüveggel, sapka viselésével és a direkt napfény elkerülésével 11-15 óra között, csökkenthető az arcon, karon, kezeken, fejtetőn kialakuló rosszindulatú bőrelváltozások előfordulása. A bőrtípus megállapítása is fontos lehet, azonban

a barnább bőrű embereknél ugyanúgy megjelenhetnek rosszindulatú bőrdaganatok

– akár melanómák –, mint egy világosabb bőrűnél. Ez tehát nem jelent teljes védettséget – figyelmeztet a szakember. Holló Péter kiemelte, az elmúlt években egyre többen mennek bőrdaganat szűrésre, melyet minden alkalommal bőrgyógyász szakorvos végez egy speciális bőrmikroszkóppal, amellyel sokkal pontosabban meghatározhatók a bőrön előforduló elváltozások.

A dermatoszkópos műszeres vizsgálat számos esetben kiszűri a gyanús képleteket, melynek típusa, klinikai megjelenése szabja meg a szövettani mintavétel helyes módját és a további terápiát – olvasható a Semmelweis Egyetem oldalán.

(Forrás: Infostart: https://infostart.hu)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!