Vágólapra másolva!
Az Eiffel-torony és a római Colosseum már nem tartozik a divatos látványosságok közé. Manapság a terrorizmus nyomai, a természeti katasztrófák és a repülőgép balesetek helyszínei a menők. Évről évre növekvő tendencia a világ idegenforgalmában, hogy a turisták fokozottan érdeklődnek az olyan helyek iránt, ahol valamilyen szörnyűség történt. Ez az új jelenség a feketeturizmus.
Vágólapra másolva!

Turistalátványossággá vált a halálA legújabb kori fekete turizmus kezdete a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadások utáni időszakra tehető, amikor amerikaiak és külföldiek tízezrei zarándokoltak el az ikertornyok helyére tulajdonképpen azért, hogy megnézzék 3 ezer ember halálának helyszínét. Emeletes turistabuszok érkeznek a toronyházak helyén lévő emlékhelyhez és ma már újra a szuveníreket kínáló utcai árusok lepik el a területet.

Hasonló szörnyűségek helyszínei máshol is egyfajta turistalátványossággá váltak, még akkor is, ha ezeken a helyeken nevelő célzattal létesült kiállítások, múzeumok mutatják be az egykori borzalmakat. Mind közül talán a legismertebb az auschwitzi haláltábor, amely mára szintén egyfajta idegenforgalmi szereppel is bír.

A véres események helyszíneinek felkeresése az utóbbi években egyre nagyobb számú turistát vonz a világ kevésbé látogatott tájaira, a közelmúlt tragikus eseményei fokozottan érdekli az embereket - véli John Lennon professzor, a Glasgow-i Caledonian University tanára. Az emberek úgy akarnak ellátogatni egy háborús zónába, hogy közben még tart a háború, minél közelebb szeretnének merészkedni a vérhez, s ezért hajlandók komoly összegeket is fizetni. A szakember szerint az aggasztó jelenség rohamosan terjed, a feketeturisták száma egyre nő, hiszen mindenkit érdekel az emberi természet sötét oldala, s az emberek által elkövetett szörnyűségek - véli a professzor.

Az internet és a média szerepét különösen fontosnak tartják a szakértők a jelenség terjedésében, hiszen az olyan mozifilmek, mint a Schindler listája, a JFK, vagy éppen az Oroszlánszív bemutatása után a történetekben szereplő helyszíneket ellepték a rajongók és érdeklődők.

Az auschwitzi koncentrációs tábort évente 700 ezer látogató keresi fel, miközben új helyszínek kerülnek fel a feketeturisták célpontjai közé, s ezek közül csak az egyik a már említett World Trade Center helyén tátongó gödör.

A feketeturizmus talán legismertebb helyszíne Kambodzsa, ahol a turisztikai bevételek jelentős százaléka származik abból, hogy ezrek keresik fel a vörös khmerek egykori rémtetteinek helyszíneit. A Choeung Ek-i kivégzések helyszíne, vagy a Tuol Sleng börtön kínzókamrái nem kevesebb, mint 200 ezer látogatót vonzanak évente, s ezek 90 százaléka külföldi turista. Mára már Pol Pot, a véreskezű diktátor bádoglemezzel fedett sírhelye valóságos zarándokhellyé vált, ráadásul a befolyó dollár-ezrekből sok esetben épp azok részesülnek, akik egykor maguk is a vörös khmerhez tartoztak.

A professzor szerint ez utóbbi esetben az a fő probléma, hogy Kambodzsa még távol van attól, hogy szembenézzen és leszámoljon véres múltjával, s ezeket a helyszíneket csak a bevételek miatt mutatják be a külföldieknek, nem pedig azért, hogy mindenki tanuljon a szörnyűségekből.

A feketeturizmus egyik legbizarabb megnyilvánulása, amikor a turisták egy repülőgép-, vagy vonatszerencsétlenség helyszínét keresik fel tömeges számban. A skóciai Lockerbie is egy közülük. A kisváros fölött robbantották fel 1988-ban a PanAm amerikai légitársaság Boeing 747-esét, s a roncsok a város házaira zuhantak. A katasztrófa helyszínén létesült emlékhely is turistalátványosság lett.

A természeti csapásokat követő katasztrófa-turizmus szintén ebbe a kategóriába tartozik. Mindenki emlékszik a 2004. december 25-i dél-kelet ázsiai pusztító szökőárra, amelyben közel 300 ezer ember vesztette életét. A katasztrófa egyik legborzasztóbb eleme volt, amikor az ár elvonulása után a külföldi turisták fényképezővel, kamerával járták be a lerombolt falvakat, városokat és jelenlétükkel gyakran a még tartó mentési munkálatokat is akadályozták. A cunami, illetve annak nyomai egyébként azóta is turistalátványosságként szolgálnak Thaiföldön, a legtöbb kirándulóhajó idegenvezetője megmutatja a lelkes turistáknak, hogy például Phi-Phi szigetén meddig ért a víz a szökőár idején és hogy mely szállodákat nem tudták még azóta sem felújítani. A leginkább gyomorforgató látvány mégis, amikor az utcai árusok a katasztrófáról készített videofelvételeket árulnak hatalmas standokon, s várnak komoly bevételeket a DVD-k és videokazetták árusításából.

Thaiföld egyébként a 2006-os katonai puccsot is arra használta fel, hogy a negatív megítélésű helyzetből hasznot kovácsoljon. A kitűnő ország-marketingnek köszönhetően a turisták inkább poénnak fogták fel a Bangkok utcáin járőröző katonák látványát és még mosolygós fényképeket is készítettek a tankok ágyúcsövénél magukról.

A feketeturizmus legújabb sláger-desztinációi közé tartozik az ukrajnai Csernobil, az 1986-os atombaleset helyszíne, az ázsiai, vagy dél-amerikai hírhedt börtönök, a németországi Colditz egykori hadifogolytábora, az északír Belfast, vagy a tavalyi palesztin-izraeli háborúban érintet Bejrút városa is - derül ki a Guardian összeállításából.