Nyolc ország kap uniós támogatást energiahatékonyságot javító beruházásokhoz

doktorandusz hallgatók
Gödöllő, 2011. október 4. A napelemek hőmérséklet leadását méri Kocsány Ivett doktorandusz. A Gödöllői Agrártudományi Egyetem (GATE) Fizika és Folyamatirányítási Tanszékén, a PHARE Megújuló Energia Projekt támogatásával megépült egy integrált energetikai-technológiai rendszer a napenergia mezőgazdasági célú alkalmazásainak bemutatására. A megépített eszközpark a környezetbarát, tiszta energiatermelés lehetőségeinek szemléltetését célozza az oktatásban és a mindennapi életben. MTI Fotó: Balaton József
Vágólapra másolva!
Az Európai Bizottság 4,11 milliárd eurót (mintegy 1652 milliárd forintot) folyósított nyolc kedvezményezett ország, köztük Magyarország energiarendszereinek korszerűsítéséhez, az energetikai ipar, a feldolgozóipar, a közlekedés és a mezőgazdaság üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentéséhez, valamint az energiahatékonyság javításához - tájékoztatott a brüsszeli testület szerdán.
Vágólapra másolva!

Az uniós bizottság közleménye szerint 61 beruházás részesül a támogatásban, Horvátország 119,8 millió euró, Csehország 1,34 milliárd euró, Észtország 62,4 millió euró, Magyarország 74,3 millió euró, Litvánia 85 millió euró, Lengyelország 643,2 millió euró, Románia 1,39 milliárd euró és Szlovákia 399,5 millió euró finanszírozáshoz jut.

A kiválasztott beruházások a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelésre, az energiahálózatok korszerűsítésére és az energiaágazat, az ipar, az épületek és a közlekedés energiahatékonyságára összpontosítanak, valamint hozzájárulnak a széntermelés alacsonyabb szén-dioxid-intenzitású tüzelőanyaggal való felváltásához.

Az Európai Unió modernizációs alapjából származó forrásokból Magyarországon a gyártási folyamatok optimalizálása, digitalizálása és automatizálása terén végzett beruházások kapnak támogatást a villamosenergia-fogyasztás csökkentése érdekében.

A korábbi felvételen napelemek hőmérséklet leadásámak mérése Gödöllőn (illusztrráció) Forrás: MTI/Balaton József

Az uniós modernizációs alap a megújuló energiaforrásokból előállított energia termelésébe és felhasználásába, az energiahatékonyságba, az energiatárolásba, az energiahálózatok, köztük a távfűtés, a csővezetékek korszerűsítésébe, valamint a szénfüggő régiókban a méltányos átállásba történő beruházásokat támogatja.