<P class="MsoNormal" style="tab-stops: 108.0pt">Az ENSZ BT tényfeltáró csoportot küld Dzsenínbe

Vágólapra másolva!
Az izraeli erők által megszállva tartott dzseníni palesztin menekülttáborban történtek megállapítására tényfeltáró csoportot küld az ENSZ Biztonsági Tanácsa. Az izraeli csapatok itt vívták legsúlyosabb harcaikat a palesztinokkal.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) pénteken úgy határozott, hogy tényfeltáró csoportot küld az izraeli erők által három héttel ezelőtt lerohant és romhalmazzá változtatott dzseníni palesztin menekülttáborba, az ott történtek megállapítása érdekében.

A testület mind a 15 tagja a határozat mellett szavazott. A nemzetközi jelenlétet eddig ellenző Izrael külügyminisztere, Simon Peresz telefonált Kofi Annan ENSZ-főtitkárnak, és közölte, hogy Izrael elfogadja az ENSZ-csoport helyszínre küldését, és kész együttműködni a csoporttal. Ennek nyomán a BT-ben vétójoggal rendelkező az Egyesült Államok is feladta ellenkezését, és csatlakozott a ténymegállapító küldetést elhatározó közös akaratnyilvánításhoz.

A Jordán folyótól nyugatra fekvő palesztin településekre behatolt izraeli csapatok Dzsenínben vívták a legsúlyosabb harcokat a palesztinokkal.

A BT-határozat hangot ad a világszervezet aggodalmának a palesztin polgári személyek siralmas emberi jogi helyzete, és a számos halálesetről, valamint rombolásról érkezett dzseníni hírek miatt. A dokumentum sürgeti a nemzetközi (ENSZ-, illetve vöröskeresztes) segélyszervezetek működési korlátainak feloldását.

"Nincs semmi rejtegetni valónk. Nem volt mészárlás Dzsenínben. Kemény csata volt az izraeli csapatok és a palesztin terroristák között" - mondta Izrael ENSZ-képviselője, hozzátéve, hogy "az izraeli halottak is humanitárius problémát jelentenek, nem csak a palesztinok". Annan közlése szerint az izraeli fél 48 dzseníni palesztin halálesetről beszél.

A BT-határozat szövegéből kimaradt mind a "mészárlás", mind a "kivizsgálás" kifejezés, és végül a "tényfeltáró küldetés" megfogalmazás mellett döntöttek, ami Izrael számára is elfogadható volt.

Korábban:

Washington ellenez egy dzseníni vizsgálóbizottságot

Száznál több áldozat Dzsenínben

Nem hiányzik a könyvtárából?

Ian V. Hogg: Az izraeli hadigépezet

Martin Gilber: Izrael története